Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да комбинирате повеќе листови во стожерот во Excel?

Претпоставувајќи дека имате повеќе работни листови со идентични структури на колони како скриншот подолу. Сега треба да креирате стожерна табела од наведените податоци на овие работни листови, како можете да направите за да ја постигнете? Оваа статија ќе ви покаже метод за да го направите во детали.


Комбинирајте повеќе работни листови / работни книги во еден работен лист / работна тетратка:

Комбинирајте повеќе работни листови или работни книги во еден работен лист или работна книга може да биде огромна задача во вашата секојдневна работа. Но, ако имаш Kutools за Excel, неговата моќна алатка - Комбинираат може да ви помогне брзо да комбинирате повеќе работни листови, работни книги во еден работен лист или работна книга

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Комбинирајте повеќе листови во стожерот


Ве молиме да го сториме следното за да ги комбинирате податоците од повеќе работни листови во табела за вртење.

1. клик Прилагодете ја алатката за брз пристап > Повеќе команди како прикажано подолу скриншот.

2. Во Опции на Excel дијалог-кутија, треба да:

Изберете 2.1 Сите команди од Изберете команди од паѓачката листа;

Изберете 2.2 PivotTable и PivotChart Wizard во командната листа;

2.3 Кликнете на Додај копче;

2.4 Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. Потоа PivotTable и PivotChart Wizard копчето е прикажано на Алатник за брз пристап. Кликнете на копчето за да го отворите PivotTable и PivotChart Wizard. Во волшебникот, одберете Повеќекратни консолидациски опсези опција и PivotTable опција, а потоа кликнете на Следна копче. Погледнете го екранот:

4. Во вториот волшебник, одберете Ќе ги креирам полињата на страницата опција и кликнете на Следна копче.

5. Во третиот волшебник, кликнете на копчето за да ги изберете податоците од првиот работен лист што ќе го комбинирате со стожерот на табелата, и кликнете на Додај копче. Потоа повторете го овој чекор за да додадете други работни листови во Сите опсези кутија. Изберете го 0 опција во Колку полиња на страници сакате секција, а потоа кликнете на Следна копче.

Забелешка: Можете да изберете 1, 2 или други опции во полињата Колку полиња посакувате секција колку што ви требаат. И внесете друго име во полето за поле за секој опсег.

6. Во последниот волшебник, одберете каде сакате да ја ставите стожерот (овде го одбирам Нов работен лист опција), а потоа кликнете на Заврши копче.

Потоа се создава Pivot табела со податоци од специфицирани работни листови. Можете да го организирате во PivotTable полињата што ви требаат.


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.