Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да креирате Pivot табела од текстуална датотека во Excel?

Нормално, Pivot Table се создава врз основа на податоците во постоечкиот работен лист. Сепак, дали знаете како да креирате Pivot Table од текстуална датотека во Excel? Оваа статија ќе ви покаже метод за создавање на Pivot Табела од текстуална датотека во Excel.

Креирај пивот маса од текстуална датотека во Excel


Брзо зачувајте опсег како текстуална датотека во Excel:

Со Извоз на опсег до датотека корист на Kutools за Excel, можете брзо да зачувате опсег како TXT-датотека во Excel. Погледнете го екранот:

 • Изберете го опсегот што ќе го зачувате како TXT датотека;
 • Кликнете Kutools More > Увоз извоз > Извоз на опсег до датотека за да се овозможи услугата;
 • Направи ги подолу поставувањата за да го зачувате опсегот како TXT датотека.

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Алатки за продуктивност на Excel

Канцеларија јазиче: Донеси моќни јазичиња за Office (вклучи Excel), исто како Хром, Safari, Firefox и Internet Explorer. Заштедете половина од времето и намалете илјадници кликнувања за глувчето за вас. 30-ден Неограничен бесплатен пробен период

Kutools за Excel: Зачувај 70% од вашето време и решавање на 80% Excel проблеми за вас. 300 + напредните функции наменети за 1500 + работно сценарио, го прават Excel многу лесно и веднаш ја зголемуваат продуктивноста. 60-ден Неограничен бесплатен пробен период


Креирај пивот маса од текстуална датотека во Excel


Прво може да ги внесете податоците од текстуалните датотеки во работниот лист, а потоа да создадете Pivot Table со увезените податоци. Ве молиме да го направите следново.

1. клик податоци > Од текст. Погледнете го екранот:

2. Тогаш a Известување за безбедност на Microsoft Excel дијалогот се појавува, ве молиме кликнете на OK копче.

3. Во Увези текстуална датотека прозорецот, изберете ја датотеката TXT ќе креирате Pivot Table врз основа, а потоа кликнете на Увоз копче.

4. Во првиот Волшебник за внесување текст, Изберете го Разграничен опција и кликнете на Следна копче.

5. Во вториот волшебник, одберете го раздвојувачот кој ги содржи вашите TXT датотеки, а потоа кликнете на Следна копче.

6. Во последниот волшебник, кликнете на Заврши копче.

7. Во Увези податоци дијалог прозорецот, изберете каде да ги ставите увезените податоци и потоа кликнете на OK копче.

8. Сега сите податоци во избраната текстуална датотека се увезуваат во лист, ве молиме изберете ги податоците и кликнете Вметнете > PivotTable.

9. Во Креирај PivotTable дијалог прозорецот, одберете каде да ја поставите Pivot Table и кликнете на OK копче.

10. Потоа Полиња на PivotTable панелот прикажува на десната страна на работниот лист, откако ќе ги одбере полињата за да додаде извештај, можете да видите дека Pivot Table е креирана како прикажано подолу скриншот.


Поврзани статии:


Алатки за продуктивност на Excel

Лента со Excel (со инсталирана Kutools за Excel)

300 + Напредни функции Зголемете ја вашата продуктивност од 70%, и да ви помогне да издвоите од толпата!

Дали сакате брзо и совршено да ја завршите вашата секојдневна работа? Kutools За Excel носи 300 + кул и моќни напредни функции (Комбинирајте ги работните книги, збир по боја, содржина на сплит-ќелија, датум за конвертирање, и така натаму ...) за 1500 + сценарија за работа, ви помага да ги решите 80% Проблеми со Excel.

 • Се справи со сите сложени задачи во секунди, да помогне да се подобри вашата работна способност, да се успее од жестоката конкуренција и никогаш да не се грижите дека ќе бидете отпуштени од работа.
 • Заштедете многу време за работа, оставете многу време да го сакате семејството и да уживате во удобен живот.
 • Намалете илјадници кликнувања со тастатура и глушец секој ден, ослободете ги уморни очи и раце, и да ви даде здраво тело.
 • Стани експерт Ексел во 3 минути, и да се восхитуваш поглед од вашите колеги или пријатели.
 • Повеќе нема потреба да се сеќавате на болни формули и VBA кодови, имаат релаксирачки и пријатен ум, ви даваат возбуда што никогаш не сте ја имале претходно.
 • Потроши само $ 39, но во вредност од $ 4000 обука на другите. Се користи од страна на 110,000 елитите и 300 + познати компании.
 • 60-ден неограничен бесплатен пробен период. 60-ден гаранција за враќање на парите. Бесплатна надградба и поддршка за 2 години. Купи еднаш, користете засекогаш.
 • Променете го начинот на кој работите сега, и ви даде подобар живот веднаш!

Office Tab носи ефикасни и практични табулатори за Office (вклучуваат Excel), исто како Chrome, Firefox и New IE

 • Ја зголемува вашата продуктивност од 50% кога гледате и уредувате повеќе документи.
 • Намалете стотици кликнувања за глувци за вас секој ден, ве молиме збогум на раката со глувци.
 • Отворете и креирајте документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Помогнете да работите побрзо и лесно да издвоите од толпата! Една секунда да се префрлате помеѓу десетици отворени документи!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.