Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отстраните првите, последните или одредени знаци од текст во Excel?

Можеме да ги користиме функциите на Excel за да отстраниме знаци од текстуален стринг во Excel. Оваа статија ќе зборува за решенијата за отстранување на одредени карактери од текстуална низа.

Отстрани ги првите или последните знаци со формули во Excel

Отстрани ги првите или последните карактери од функцијата дефинирана од корисникот во Excel

Отстрани ги првите, последните или одредени знаци со Kutools за Excel

Додајте ист карактер на предната / крајната или специфичната позиција на повеќе клетки


Отстрани ги првите, последните или одредени знаци од листа на текстуални низи:

За да ги избришете првите или последните n знаци од листата на текстуални низи, Kutools за Excel's Отстрани по позиција алатка може да ви помогне да ја решите оваа задача што е можно побрзо во работниот лист на Excel.

избришете ги првите последни n знаци 9

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Отстрани ги првите или последните знаци со формула во Excel


Со Excel ЛЕВО и ПРАВО функцијата, можете да ги отстраните одредени знаци од почетокот или од крајот на стринговите. Ве молиме направете ги следните чекори:

Отстранете ги првите четири знака од текстуалниот стринг:

Внесете ја следнава формула во празна ќелија C2 каде што сакате да го поставите резултатот:=RIGHT(A2, LEN(A2)-4), а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките што сакате да ја наполните оваа формула, а првите 4 шарпери се отстранети од текстуалните низи, видете во екранот:

избришете ги првите последни n знаци 1

совети: Оваа формула значи да го вратите вистинскиот број на знаци, треба да ги одземете 4 знаците од левата низа. И можете да го наведете бројот на знаци што сакате да ги отстраните од левата низа со промена на бројот 4 во формулата =RIGHT(A2, LEN(A2)-4).


Отстрани ги последните шест знаци од текстуалниот стринг:

Ако ви треба да ги отстраните последните неколку знаци, можете да го користите ЛЕВО функционира исто како и ПРАВО функција.

Внесете ја оваа формула:= ЛЕВО (A2, LEN (A2) -6) во празно клетка, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките за кои сакате да ја примените оваа формула, и последниот карактер на 6 се избришани од текстуалните низи одеднаш, видете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 2

Забелешка: Користењето на функцијата Excel за отстранување на одредени знаци не е толку директно како што е. Само погледнете го начинот предвиден во следниот метод, кој не е повеќе од два или три кликања со глувчето.


Отстрани ги првите или последните карактери од функцијата дефинирана од корисникот во Excel

Еве една функција дефинирана за корисници, која исто така може да ви помогне да ги отстраните првите или последните n карактери од текстуалните низи, ве молиме да го направите следново:

Отстранете ги првите четири знака од текстуалниот стринг:

1. Држете го Alt + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Модули Прозорец.

Public Function removeFirstx(rng As String, cnt As Long)
removeFirstx = Right(rng, Len(rng) - cnt)
End Function

3. Потоа вратете се на работниот лист, а потоа внесете ја оваа формула: = removefirstx (A2,4) во празно клетка, а потоа повлечете ја рачката за пополнување надолу за да ги добиете резултатите колку што ви требаат, видете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 3

Забелешки:

1. Во горната формула, A2 е келијата што сакате да ја отстраните јаната, и бројот 4 укажува на бројот на јазли кои сакате да ги отстраните.

2. За да ги отстраните последните n карактери од текстуалните низи, ве молиме да ја примените следната дефиниција за корисникот:

Public Function removeLastx(rng As String, cnt As Long)
removeLastx = Left(rng, Len(rng) - cnt)
End Function

И потоа применувајте ја оваа формула: = removelastx (A2,6) за да ги добиете потребните rsults, видете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 4


Отстрани ги првите, последните или одредени знаци со Kutools за Excel

Со Отстрани по позиција корист на додатокот на трета страна Kutools за Excel, може да биде лесно да се отстранат првите, последните или одредени знаци од текстуалната низа со еден клик.

Kutools за Excel : со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

По инсталирањето Kutools за Excel, се применуваат Отстрани по позиција според овие чекори:

1. Изберете го опсегот што сакате да ги отстраните одредени карактери. Потоа кликнете Kutools > Текст > Отстрани по позиција. Погледнете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 5

2. Наведете ги следниве операции во скокачкото прозорче Отстрани по позиција дијалог-кутија.

 1. Наведете го бројот на знаци што треба да се избришат.
 2. Избери Од лево опција под Позиција секција за да ги избришете првите N камери, видете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 6

совети:

1. За отстранување на последните n знаци, ве молиме да ги примените следниве операции во дијалог прозорецот, видете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 7

2. За отстранување на одредени знаци во одредена позиција, ве молиме примени ги следните операции во дијалог прозорецот, видете го екранот:

избришете ги првите последни n знаци 8

Забелешка: За да избегнете нетекстуална ќелија, ве молиме изберете Прескокнете нетекстуална ќелија.


Додајте ист карактер на предната / крајната или специфичната позиција на повеќе клетки

Додајте ист карактер на предната / крајната или специфичната позиција на повеќе клетки

Со Додај текст карактеристика на Kutools за Excel, можете брзо да додадете специфичен текст на предната, крајната или одредената позиција на избраните ќелии одеднаш.

избришете ги првите последни n знаци 10

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Отстрани ги првите, последните или одредени знаци со Kutools за Excel

Kutools за Excel вклучува повеќе од 300 практични алатки Excel. Слободно да се обидете без ограничување во 60 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

 • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
 • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
 • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
 • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
 • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sameer · 6 months ago
  How to remove the first character from a cell but not in every cell in that column? Thanks!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Randy Ralston · 7 months ago
  This helped to get the result from an entry but I am unable to LOOKUP the new value.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Mohammad Barzakh · 8 months ago
  This really helps me a lot in my daily working.

  Thanks
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  siena · 8 months ago
  Hi,
  I have the formula that gives me the #value error that I don't seem to be able to figure out how to fix it.

  Thank you in advance.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jesus · 9 months ago
  How can I type the command to cut text from the left and the right?