Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да квадрат повеќе ќелии во Excel?

Понекогаш, треба да направите клетки квадратни во работниот лист, така што ќе можете да нацртате некои текови на текови или куќни планови. Но висината на висината на ширината и ширината на колоните имаат различни единици, па затоа е тешко да поставите висина на висина и ширина на колоната во иста димензија. Еве неколку трикови за решавање на овој проблем:

Квадратни повеќе клетки со влечење на границите на колоните и редовите

Квадратни повеќе клетки со VBA код

Квадратни повеќе клетки со Kutools за Excel


стрела сино десен меур Квадратни повеќе клетки со влечење на границите на колоните и редовите


Ако сакате секоја клетка на работниот лист да направи точен квадрат, направете го следното:

1. Притиснете Ctrl + A за да се потенцира целиот работен лист.

2. Поставете го курсорот до границата помеѓу колоната А и колона Б, курсорот ќе се смени во црна двојна стрелка, повлечете го и ќе видите два броја како "Ширина: 8.43 (64pixels)", повлечете до бројот што ви треба. Во овој пример, ќе влезам до "Ширина: 13.57 (100pixels)".

doc-square-cells1

3. Потоа ставете го курсорот на границата помеѓу редот 1 и редот 2. Додека курсорот се смени во црна двојна стрелка, повлечете го, направете го бројот во пикселското совпаѓање со бројот на пиксели што го добивте во чекор 2, ќе добиете "Висина 75.00 (100pixels)".

doc-square-cells2

Кога ќе го пуштите глушецот, ќе имате целосен лист квадратни ќелии со 100 * 100 пиксели. Погледнете го екранот:

doc-square-cells3


стрела сино десен меур Квадратни повеќе клетки со VBA код

Следниот VBA код исто така може да ви помогне да ја решите оваа задача.

1. Изберете ги ќелиите што сакате да ги направите квадратни.

2. Кликнете Инвеститорот > Visual Basic, нов Microsoft Visual Basic за апликации ќе се прикаже прозорецот, кликнете Вметнете > Модули, и внесете го следниов код во Модулот:

Суб MakeSquare ()
Дим WPChar како двоен
Дим Динч како двоен
Дим Темп како стринг
Temp = InputBox ("Висина и ширина во инчи?")
DInch = Val (Temp)
Ако DInch> 0 и DInch <2.5 Тогаш
За секој в. Во ActiveWindow.RangeSelection.Columns
WPChar = c.Width / c.ColumnWidth
c.ColumnWidth = ((DInch * 72) / WPChar)
Следна в
За секој r во ActiveWindow.RangeSelection.Rows
r.RowHeight = (DInch * 72)
Следно р
Ако крајот
Под крајот

3. Потоа кликнете doc-multiply-calculation-3копчето за да го извршите кодот. И брзо поле ќе се појави за да ве потсетам внесете го бројот што ви треба. Погледнете го екранот:

doc-square-cells4

4. Потоа кликнете OK. И избраните клетки биле променети во квадратни клетки.

Забелешка: Во горенаведениот код, може да го внесете бројот помеѓу 0 и 2.5 инчи, ако внесениот број е еднаков на 0 или е помал од 0 или бројот е еднаков на 2.5 или поголем од 2.5, овој код нема да биде достапен.


стрела сино десен меур Квадратни повеќе клетки со Kutools за Excel

Горенаведениот код има некои ограничувања, и тоа само го користат инчи како единица. Ако сакате да креирате квадрат како 5 * 5 cm во ексел, како можете да направите?

Kutools за Excel: со повеќе од 300 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 30 денови. Земи го сега

Ако имате инсталирано Kutools за Excel, овој проблем лесно ќе биде решен.

1. Означете ги ќелиите што сакате да ги направите квадратни.

2. Кликнете Kutools > Конвертор на опсег > Прилагодете ја големината на ќелијата, видете го екранот:

doc-square-cells5

3. Во Прилагодете ја големината на ќелијата дијалог-кутија, наведете го типот на обединување. И потоа внесете ја висината на редот и ширината на колоната како ист број колку што ви треба. Погледнете го екранот:

doc-square-cells6

4. Кликнете OK or Применуваат, избраните ќелии се променети во квадрати со 2 * 2 cm.

doc-square-cells7

Забелешка: Можете да наместите друга единица како што се Pound, Inches или Pixels како сакате.

Кликнете за да дознаете повеќе за оваа функција за прилагодување на големината на мобилен.


Поврзани статии:Препорачани алатки за продуктивност

Канцеларија јазиче

златна ѕвезда1 Донеси практични табулатори за Excel и друг канцелариски софтвер, исто како Хром, Firefox и нов Internet Explorer.

Kutools за Excel

златна ѕвезда1 Неверојатни! Зголемете ја вашата продуктивност во 5 минути. Не треба посебни вештини, освен два часа секој ден!

златна ѕвезда1 300 Нови функции за Excel, Направете Excel многу лесен и моќен:

  • Спој ќелии / редови / колони без губење на податоци.
  • Комбинирајте и консолидирајте повеќе листови и работни книги.
  • Споредете ги опсезите, копирајте ги повеќекратните граници, претворете го текстот во датум, единица и конверзија на валути.
  • Сметајте по бои, подредени страни, напредна сортирачка и супер филтер,
  • Повеќе Избери / Вметни / Избриши / Текст / Формат / Линк / Коментар / Учебник / Алатки за работни листови ...

Екран за Kutools за Excel

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.