Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да го поделите целото име на име и презиме во Excel?

Претпоставувајќи дека имате список на име како прв покажувач на екранот прикажан во една колона подолу, и треба да го поделите целото име до колоната за име, колона средно име и колона за последен име како што е покажано следното прикажување на екранот. Еве неколку незгодни методи кои ќе ви помогнат да го решите овој проблем:


Поделете ги целосните имиња на прво и презиме со запирка или други разграничувачи:

Ако вашите целосни имиња се одделени со запирка или други разграничувачи во ќелијата,Kutools за Excel' Сплит клетки функција исто така може да ви направи услуга, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 15

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Поделете го целосното име на име и презиме со формули


Поделете ги целосните имиња на прво и презиме:

Можете да ја користите функцијата Лево, Десна функција и Најди ги за да плукате целосно име на првото име и презиме со следните чекори:

1. Внесете ја формулата = ЛЕВО (A2, FIND ("", A2,1) -1) во празно клетка, во овој случај вели Cell C2, а потоа повлечете ја рачката за полнење до клетките кои сакате да ја наполните оваа формула, и сите први имиња се извадени одеднаш, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 2

2. Потоа внеси ја формулата = ПРВО (A2, LEN (A2) -FIND ("", A2,1)) во друга празна ќелија Cell D2 и повлечете ја рачката за пополнување надолу во клетките за кои сакате да ја примените оваа формула, а сите последни имиња се извадени во колона D како што е прикажано на следнава слика:

doc подели целосни имиња 3


Поделете ги целосните имиња на прво, средно и презиме:

Ако сакате да ги поделите целосните имиња на прво, средно и презиме во посебни колони, следниве формули може да ви направат услуга.

1. Внесете ја оваа формула: = ЛЕВО (A2, ПОИСК ("", A2)) во празно ќелија C2, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките за да ја примените оваа формула, и сите први имиња се поделени во колона C, видете на екранот:

doc подели целосни имиња 4

2. Потоа внесете ја оваа формула: = MID (A2, SEARCH ("", A2,1) + 1, пребарување ("", A2, пребарување ("", A2,1) + 1) -SEARCH ("", A2,1)) во празно ќелија D2, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките за да ја примените оваа формула, а сите средни имиња се поделени во колона D, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 5

3. Конечно, внесете ја оваа формула: = ПРАВО (A2, LEN (A2) -SEARCH ("", A2, пребарување ("", A2, пребарување ("", A2) + 1))) во празно ќелија E2, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките за да ја примените оваа формула, и сите први имиња се поделени во колона Е, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 6


Поделете го целосното име на име и презиме со командата Text to Column

Не е лесно да се запамети функцијата. Не грижете се за тоа. Вториот начин ќе ги евалуира лесно да ја делите колоната со полно име.

1. Изберете колона која ќе се подели, во овој случај тоа е A2: A13.

2. Кликнете на Текст во колони копчето под податоци Табот.

doc подели целосни имиња 7

3. Во Конвертирај го текстот во волшебникот за колони - Чекор 1 на 3 дијалогот, проверете го Разграничен опција, и кликнете Следна копче.

doc подели целосни имиња 8

4. Во Чекор 2 на волшебникот 3, само проверете го простор опција во Разделители секција и кликнете Следна копче.

doc подели целосни имиња 9

5. Во следниов волшебник, проверете го Текст опција во Формат на податоци за колона секција, и наведете дестинација ќелија каде што сакате да ги ставите резултатите. Погледнете го екранот:

doc подели целосни имиња 10

6. Кликнете на Заврши копче. Потоа ќе видите дека колоната за полно име е одвоена во колона за име, средно име колона и презиме колона одеднаш.


Поделете го целосното име на име и презиме со Kutools за Excel брзо и лесно

Ако сте уморни со горенаведените два методи, тука, можам да ви препорача корисна алатка - Kutools за Excel, Со Сплит Имиња функција, можете брзо да ги поделите целосните имиња на прво и презиме или да ги поделите целосните имиња на прво, средно и презиме што ви требаат.

Kutools за Excel : со повеќе од 200 практични Excel додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 60 дена.

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го следното:

1. Изберете го опсегот на името што сакате да го поделите.

2. Кликнете Kutools > Текст > Сплит Имиња, Во Сплит Имиња дијалогот, наведете Сплит типови сакате, ако сакате да го поделите целото име на име и презиме, ве молиме проверете Firstname и Презиме, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 11

3. Потоа кликнете OK копчето и друг дијалог ќе се појави, ве молиме изберете ја ќелијата каде што сакате да го ставите резултатот во дијалогот, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 12

4. и кликнете OK копчето, целосните имиња се поделени во колона за име и презиме, видете го екранот:

doc подели целосни имиња 13

Забелешка: Ако твоето полно име содржи прво, средно и презиме кое треба да се подели на три колони посебно, само треба да проверите Firstname, Средно име и Презиме во Сплит Имиња дијалогот и ќе го добиете следниов резултат:

doc подели целосни имиња 14

Преземи и бесплатен пробен период Kutools за Excel сега!


Поделете го целосното име на име и презиме со Kutools за Excel брзо

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани алатки за продуктивност

Лента со Excel (со инсталирана Kutools за Excel)

300 + Напредни функции Зголемете ја вашата продуктивност од 71%, и да ви помогне да издвоите од толпата!

Дали сакате брзо и совршено да ја завршите вашата секојдневна работа? Kutools За Excel носи 300 + кул и моќни напредни функции (Комбинирајте ги работните книги, збир по боја, содржина на сплит-ќелија, датум за конвертирање, и така натаму ...) за 1500 + сценарија за работа, ви помага да ги решите 82% Проблеми со Excel.

 • Се справи со сите сложени задачи во секунди, да помогне да се подобри вашата работна способност, да се успее од жестоката конкуренција и никогаш да не се грижите дека ќе бидете отпуштени од работа.
 • Заштедете многу време за работа, оставете многу време да го сакате семејството и да уживате во удобен живот.
 • Намалете илјадници кликнувања со тастатура и глушец секој ден, ослободете ги уморни очи и раце, и да ви даде здраво тело.
 • Стани експерт Ексел во 3 минути, и да се восхитуваш поглед од вашите колеги или пријатели.
 • Повеќе нема потреба да се сеќавате на болни формули и VBA кодови, имаат релаксирачки и пријатен ум, ви даваат возбуда што никогаш не сте ја имале претходно.
 • Потроши само $ 39, но во вредност од $ 4000 обука на другите. Се користи од страна на 110,000 елитите и 300 + познати компании.
 • 60-ден неограничен бесплатен пробен период. 60-ден гаранција за враќање на парите. Бесплатна надградба и поддршка за 2 години. Купи еднаш, користете засекогаш.
 • Променете го начинот на кој работите сега, и ви даде подобар живот веднаш!

Екрански екран на Excel (со Office Tab инсталиран)

Office Tab носи ефикасни и практични табулатори за Office (вклучуваат Excel), исто како Chrome, Firefox и New IE

 • Ја зголемува вашата продуктивност од 50% кога гледате и уредувате повеќе документи.
 • Намалете стотици кликнувања за глувци за вас секој ден, ве молиме збогум на раката со глувци.
 • Отворете и креирајте документи во нови јазичиња од ист прозорец, наместо во нови прозорци.
 • Помогнете да работите побрзо и лесно да издвоите од толпата! Една секунда да се префрлате помеѓу десетици отворени документи!
Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  yasin · 4 months ago
  thanks alot :D
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Jennifer Roxy Hughes · 9 months ago
  Any news on a hyphenated last name, keeping them together?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Matt Larson · 10 months ago
  Thank You - incredibly helpful
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  pia · 11 months ago
  beautiful, that was a good show
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  mia · 1 years ago
  Thank you, this was really helpful, and your answer to one of the questions below, about copying and pasting the values to get rid of the equation was equally helpful!