Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да блокирате е-пораки врз основа на конкретен предмет во Outlook?

Може да добиете повеќе пораки дневно, а субјектите секогаш вклучуваат некои вообичаени зборови или текст во Outlook, и овие досадни пораки може да ја нарушат вашата работа. Во овој случај, треба да пронајдете некои корисни начини за откривање на дојдовните пораки и да ги блокирате врз основа на специфичен предмет.

Блокирај ги пораките од страна на одреден предмет со Управување со правила и предупредувања

Лесно блокирање на пораки од страна на одреден предмет со Kutools за Outlook


Лесно блокирање на пораки од страна на одреден предмет во Outlook:

Изберете е-пошта и овозможете Блокирај тема најмногу Kutools за Outlook, тогаш е-поштата ќе биде блокирана од страна на неговиот предмет веднаш. Отсега натаму, кога примањето на е-пошта ја содржи оваа тема, е-поштата ќе биде блокирана и ќе се премести автоматски во папката Несакање е-пошта. Погледнете го екранот:

Kutools за Outlook: со повеќе од 40 практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Блокирај ги пораките од страна на одреден предмет со Управување со правила и предупредувања

со Управувај со правила и предупредувања функцијата во Outlook, можете да креирате правило за блокирање на е-пораките врз основа на одреден предмет на темата, ве молиме направете ги следниве чекори:

1. Кликнете Правила > Управувај со правила и предупредувања под Насловна табот, видете го екранот:

2. Во Правила и известувања дијалог прозорецот, кликнете на нови Правило копче.

3. Во Правила волшебник, Кликнете Примени правило за порака што ја примам под Започнете од празно правило секција, а потоа кликнете на Следна копче. Погледнете го екранот:

4. Во втората Правила волшебник, проверете го со специфични зборови во предметот опција во Step1, и кликнете специфични зборови хиперврска во Step2. Потоа Текст за пребарување дијалогот се појавува, внесете ги специфичните зборови во полето за текст што сакате да го блокирате, кликнете Додај копчето за да ги додадете зборовите во Листа за пребарување (Кога ќе повторите додавање на зборови, ќе видите дека односот меѓу зборовите е "or"), А потоа кликнете на OK копче. Кликнете на Следна копче за да оди напред. Погледнете го екранот

6. Во третиот Правила волшебник, проверете преместете ја во наведената папка под Step1, а потоа кликнете определени хиперврска во Step2. Во пукање надвор Правила и известувања дијалогот, изберете го Несакана е-поштенска папка дека сакате да ги преместите дојдовните пораки, а потоа кликнете OK да се вратите на претходниот дијалог и конечно да кликнете на Следна копче. Погледнете слики од екранот:

7. Во четвртиот Правила волшебник, Кликнете на Следна копче директно без селекција.

8. Сега се впуштате во последниот чекор, ве молиме наведете име за ова правило, потоа кликнете Заврши. Погледнете го екранот:

9. Сега ќе видите дека правилото е наведено во Правила и известувања дијалог прозорецот, кликнете на OK копчето за да ја завршите операцијата.

Отсега натаму, кога ќе добивате е-пошта која субјект содржи некој од горенаведените специфични текстови, тие ќе бидат преместени во Несакана електронска пошта автоматски.


Блокирај е-пораки од одредена тема со Kutools за Outlook

Со горенаведениот метод, треба да го поставите правилото со трпеливост, но тука, имам корисна алатка-Kutools за Outlook, Со Филтер за несакани е-пошта, можете брзо да ги блокирате е-пораките со одреден предмет.

Kutools за Outlook : со повеќе од 20 практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.

1. Кликнете Kutools > Junk > Овозможи Филтер за несакана е-пошта за да ја вклучите оваа функција. Погледнете го екранот:

2. Потоа одберете порака што сакате да го блокирате субјектот, кликнете Kutools > Ѓубре > Блокирај тема. Погледнете го екранот:

3. Тогаш a Текст за пребарување дијалог-кутија се појавува, можете да го видите предметот на одбраната е-пошта Нов текст за пребарување кутија, ве молиме кликнете на Додај копчето и OK копче.

Забелешка: Во Текст за пребарување дијалогот, можете да го отстраните предметот и да ги напишете новите зборови како ваша потреба. Кога продолжувате да додавате зборови во оваа операција, односот меѓу зборовите ќе биде "и".

4. Сега, веднаш ќе се појави брзо кутивче за да ве потсетам дека е создадено ново правило за ѓубре. Кликни OK да го затвори.

5. Кога ќе ги завршите горенаведените поставувања, вашиот определен предмет е додаден во блокираната листа, можете да отидете на Несакана е-пошта менаџер менаџер за да го видите правилото, а исто така можете да уредувате, бришете или правите други операции како што ви требаат. Погледнете слики од екранот:

Следниот пат кога ќе примите пораки во кои субјектот го содржи текстот што го наведовте, пораките ќе се сметаат за несакани е-пораки.

Забелешка: Меѓу конкретниот тематски текст, односот е "и", ако сакаш "or"Врска, можете да ги повторите чекорите за да додадете други предметни правила.

Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на бесплатно симнете го софтверот прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Демо: Лесно блокирање на пораки од страна на одреден предмет со Kutools за Outlook

Kutools за Outlook вклучува 20 + моќни функции и алатки за Microsoft Outlook. Слободно да се обидете без ограничување во 45 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!


Поврзани статии:Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Michael A B · 3 years ago
  I'd like to know why this rule doesn't work:

  If subject contains: "Meds" then move to Deleted and mark as read
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Kabir · 4 years ago
  It is working. Thanks a lot.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Paul Goldstone · 5 years ago
  I would like to block all emails that have nothing in the subject line. How can I do this?
  Thanks in advance.
  Paul
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   cherstaite · 4 years ago
   Getting hundreds of emails with nothing in the subject line is the most annoying. I can't find anything to stop this either.