Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да извезувате или вметнувате детали за контакти во Word во Outlook?

Дали некогаш сте се обиделе да извезувате детали за Outlook кон Word документ за некоја цел? Оваа статија ќе ви покаже два метода за да го направите.

Извоз или вметнете детали за контакти во Word со користење на адресар

Извоз или вметнете детали за контакт во Word со копирање и вметнување

Kutools за Outlook: 100 + нови напредни алатки за Outlook.
Канцеларија јазиче: Овозможи уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени: Ставете ги старите менија и алатници назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Извоз или вметнете детали за контакти во Word со користење на адресар

Можете да извезувате детали од Outlook кон документот Word со користење на Address Book во Word. Ве молиме да го направите следново.

1. Креирајте Word документ, кликнете датотека > Опции да се отвори Опции за зборови прозорец.

2. Во Опции за зборови прозорецот, молам:

2.1 Кликни Алатник за брз пристап во левата лента;

Изберете 2.2 Команди не се во лентата од Изберете команди од паѓачката листа;

Изберете 2.3 Адресар in полето за команда;

2.4 Кликнете на Додај копче.

2.5 Кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. Сега на Адресар копчето се додава на Алатник за брз пристап. Ве молиме кликнете на него за да го отворите Изберете име дијалог-кутија.

4. Во Изберете име дијалогот, треба да изберете адресар од Адресар паѓачкото мени, изберете контакт кој ќе ги извезе своите податоци во листата на контакти, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Потоа деталите за избраните контакти се извезуваат во Word документ. Погледнете го екранот:

Забелешка: Горенаведените податоци за контакт вклучуваат само "Име Презиме","поштенска адреса"И"Земја / регион".

За извезување на повеќе наведени полиња за контакти во Word, ве молиме обидете се со следниот метод.


Извоз или вметнете детали за контакт во Word со копирање и вметнување

Можете да наведете полиња за контакти за извоз во Word документ. Ве молиме да го направите следново.

1. Во Outlook, префрлете се на приказот Контакти. Кликни Види > Промени го приказот > Управување со прегледи. Погледнете го екранот:

2. Кликнете на нови копчето во Управувај со сите прегледи дијалог-кутија. И во Креирај нов приказ дијалог прозорецот, внесете име за новиот приказ во Име на нов поглед кутија, одберете картичка во Вид на гледање кутија, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

3. Во Подесувања на напреден преглед дијалог прозорецот, кликнете на Колумни копче.

4. Во Прикажи колони дијалогот, треба да додадете колони што сакате да ги прикажете во документот Word во десното поле или да ги отстраните колоните што не сакате да ги прикажете во документот Word од десниот квадрат, а потоа кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

5. Кликнете на OK копчиња кога се враќа на претходното дијалошко поле за да ги завршат поставките.

6. клик Види > Промени го приказот, и кликнете на името на видеото што го создадовте за да го отворите. Погледнете го екранот:

7. Десен клик на контактот што треба да го извезувате во Word и кликнете Копирајте од контекстното мени.

8. Отворете документ Word, десен клик на местото каде што сакате да ги лоцирате деталите за контактот, а потоа одберете Чувај ги само текстот (Т) од менито со десен клик. Погледнете го екранот:

Потоа можете да ги видите деталите за контакт во документот Word како што е прикажано подолу.


Поврзани статии:Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.