Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да споите две папки без дупликати во една папка во Outlook?

Во Outlook, може да имате многу сметки за е-пошта со многу папки, во некои случаи, сакате да споите две папки во еден и да ги отстраните дупликатите. Како можете брзо да ја решите оваа работа? Во оваа статија, јас воведам VBA код за да ви помогне да се справи со тоа што е можно побрзо во Outlook.

Спојте две папки без дупликати во еден со VBA код

Спојувајте повеќе папки и отстранете ги дупликатните ставки со Kutools за Outlook

Консолидирање повеќе папки во една папка во перспектива

Во Outlook, може да има повеќе папки, за лесно консолидирање, можеби ќе сакате да ги споите истите папки на еден, на пример, спојте ги сите појдовни сандачиња низ сметките во една. На Консолидирање на папките of Kutools за Outlook работи за ова. Само треба брзи кликови, избраните папки ќе се комбинираат во една. Кликни за целосна идни 45 денови бесплатен пробен период!
doc консолидира и отстрани дупликат 1
Kutools за Outlook: со десетици практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.

Спојте две папки без дупликати во еден со VBA код

За да споите две папки во еден и да ги отстраните дупликатните ставки, можете да го поставите со VBA кодот како следните чекори:

1. Притиснете Alt + F11 клучеви за да се овозможи Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот

2. Двоен клик на Оваа OutlookSession од Project1 во левата страна, потоа копирајте и ставете подолу код во вистинската скрипта.

VBA: Спојте две папки без дипломати

Под MergeOutlookFolders_WithoutDuplicates () 'UpdatebyExtendoffice20180521 Димензии xSourceFolder како Outlook.Folder Dim xTargetFolder како Outlook.Folder Dim xCount, i As Long Dim xItem како објект Дим xSourceItem Како објект Дим xTargetItem Како објект Дим xDictionary Како скриптирање. Продолжи Следниот сет xDictionary = Нов скриптирање. Збор Set xSourceFolder = Application.Session.PickFolder Постави xTargetFolder = Application.Session.PickFolder xCount = 0 Ако xSourceFolder.DefaultItemType <> xTargetFolder.DefaultItemType Потоа MsgBox "Грешка: Двете папки не се во истиот тип ! ", vbExclamation + vbOKOnly," Kutools for Outlook "Излез Завршен крај Ако за i = xSourceFolder.Items.Count до 1 Чекор -1 Постави xSourceItem = xSourceFolder.Items.Item (i) xSourceItem.Move xTargetFolder Следно За i = xTargetFolder. Items.Count To 1 Step -1 Set xTargetItem = xTargetFolder.Items.Item (i) Изберете Case xTargetItem.Class Case olMail Со xTargetItem xStr = .Subject & .Body & .S Заврши со случајот olAppointment со xTargetItem xStr = .Subject & .Start & .Duration & .Location & .Body крајот со случај olContact со xTargetItem xStr = .FullName & .Email1Address & .Email2Address & .Email3Допрема крај со случајот olTask ​​Со xTargetItem xStr = .Subject & .StartDate & .DueDate & .Body End со крајниот избор Ако xDictionary.Exists (xStr) = True Тогаш xTargetItem.Delete xCount = xCount + 1 Друг xDictionary.Add xStr, True End Ако Следниот i Ако xCount <> 0 Потоа MsgBox xCount & "дупликати отстранети при спојување!", VbInformation + vbOKOnly, "Kutools for Outlook" крај ако е завршена

doc спои папки без дупликати 1

3. клик алатки > Референци и во дијалог прозорецот, проверете Microsoft скрипта траење Обележувач.

doc спои папки без дупликати 2 doc стрелка десно doc спои папки без дупликати 3

4. клик OK. Сега притиснете F5 клуч за извршување на кодот. Дијалогот се појавува за да ве потсети да ја одберете првата папка што сакате да ја споите (забележете дека сите предмети во првата папка ќе бидат отстранети откако ќе се спојат со втората папка).
doc спои папки без дупликати 4

5. клик OK, во вториот дијалог прозорецот, изберете ја втората папка со која сакате да се споредите и споите.
doc спои папки без дупликати 5

6. клик OK, сега, сите елементи во првата папка ќе бидат преместени во втората папка, а дупликатните исто така се отстранети.
doc спои папки без дупликати 6


Спојувајте повеќе папки и отстранете ги дупликатните ставки со Kutools за Outlook

Ако не сте запознаени со VBA кодот, обидете се да го користите Kutools за Outlook, корисна додаток, со нејзината Консолидирање на папките и Дупликат пораки комунални услуги кои можат лесно и брзо да се справат со оваа работа.

Kutools for Outlook , Вклучува 100 + моќни функции и алатки за Microsoft Outlook 2016, 2013, 2010 и Office 365.

Бесплатна инсталација Kutools за Outlook, а потоа стори како подолу чекори:

Спојувајте повеќе папки

1. клик Kutools More > Консолидирање на папките, потоа во Спојување повеќе папки во една дијалог, кликнете Додај за да ги додадете папките во листата што ќе се спојат, одберете папка како одредишна папка.
doc консолидира и отстрани дупликат 1

2. клик OK > OK. Сега сите предмети во избраните папки се споени во една специфична папка.
doc консолидира и отстрани дупликат 2

Отстрани дупликати предмети

3. клик Kutools > Избриши дупликат > Дупликат пораки. Потоа во Дупликат пораки дијалогот, проверете ја папката што сакате да ги отстраните дупликатите.
doc консолидира и отстрани дупликат 3

4. клик Следна, Во Поставувања за дупликат пораки дијалогот, наведете ги критериумите што ги користите за да ги споредите пораките, а потоа проверете Избришете дупликат пораки опција и одберете Споредба на дупликат пораки во рамките на една папка.
doc консолидира и отстрани дупликат 4

5. клик Следна > Следна, дупликатните пораки се филтрирани. Кликни Избришете дупликат порака копче> OK успешно да ги отстраните дупликатните пораки.
doc консолидира и отстрани дупликат 5 doc спои папки без дупликати 6Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.