Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја задржите категоријата додека одговарате или препраќате е-пошта во Outlook?

Нормално, кога ќе одговорите или препратите е-пошта што ја категоризирав, категоријата ќе биде отстранета автоматски на пратената е-пошта. Ако сакате да ја задржите категоријата на појдовни пораки во одговор или препраќање, оваа статија ќе воведе метод за да се справи со него.

Чувајте категорија додека одговарате или препраќате е-пошта со VBA-код


Чувајте категорија додека одговарате или препраќате е-пошта со VBA-код

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession од Project1 (VbaProject.OTM) окно за да го отворите режимот, а потоа го ископирате и ставете го следниов код во празно модул.

VBA код: Чувајте категорија додека одговарате или испраќате е-пошта:

Приватна WithEvents GExplorer Како Outlook.Explorer Приватни Со Соединетите GInspectors Како Outlook.Инспектори со Приватност Со Достигнувања GMailItem Како Outlook.MailItem Приватни GCategories Како Стринг Приватни Под Application_Startup () Dim xApp Како Outlook.Application Постави xApp = Outlook.Application Постави GExplorer = xApp.ActiveExplorer Постави GInspectors = xApp.Inspectors Заврши го Sub Приватни под GEexplorer_SelectionChange () На грешка продолжува Следно Ако TypeName (GExplorer.Selection.Item (1)) <> "MailItem" Потоа излезете под постави GMailItem = GExplorer.Selection.Item (1) GCategories = GMailItem. Категории Крај Приватни суб-GInspectors_NewInspector (ByVal инспектор како инспектор) На грешка Продолжи Следна Ако TypeName (Inspector.CurrentItem) <> "MailItem" Потоа излезете под постави GMailItem = Inspector.CurrentItem GCategories = GMailItem.Categories Крајна приватна подредка GMailItem_Forward (ByVal Forward Како објект, Откажи како логички) Повикај ги GetCategories (напред) Крај под приватна подредка GMailItem_Reply (ByVal одговор како објект, откажи како логичка) Повик Повикај ги контактите (одговорот) Заврши ја приватно сандаче GMailItem_ReplyAll (ByVal одговор како објект, откажи како логичка) Повик GetCategories (одговор) Крај Под приватна под GetCategories (ByVal NewMail како објект) Ако NewMail.Class <olMail Потоа излезете под NewMail.Categories = GCategories Крај под

doc задржи категорија одговор 1

3. Потоа зачувајте и затворете го овој прозорец на кодот, затворете го и рестартирајте го Outlook, сега, кога ќе одговорите или препратите е-пошта со категорија, категоријата ќе се чува во појдовната порака во Испратени артикли, видете го екранот:

doc задржи категорија одговор 2Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.