Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да креирате задача за автоматско испраќање е-пошта во Outlook?

Понекогаш, можеби ќе треба автоматски да креирате задача на е-пошта кога ќе ја испратите во Outlook. Еве ние обезбедуваме метод за брзо да го сторите тоа.

Автоматски креирајте задача кога испраќате е-пошта во Outlook со VBA


Автоматски креирајте задача кога испраќате е-пошта во Outlook со VBA

Со подолниот VBA код, можете да креирате задача автоматски врз основа на испраќање на е-пошта во Outlook. Ве молиме да го направите следново.

1. Стартувајте го Outlook, притиснете го Alt + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, копирајте го кодот подолу VBA во Оваа OutlookSession кодот прозорец.

VBA код: Автоматски креирајте задача при праќање е-пошта во Outlook

Private Sub Application_ItemSend(ByVal Item As Object, Cancel As Boolean)
'Updated by Extendoffice 20181123
  Dim xYesNo As Integer
  Dim xPrompt As String
  Dim xTaskItem As TaskItem
  Dim xRecipient As String
  On Error Resume Next
  xPrompt = "Do you want to create a task for this message?"
  xYesNo = MsgBox(xPrompt, vbYesNo + vbInformation, "Kutools for Outlook")
  Cancel = False
  If xYesNo = vbNo Then Exit Sub
  Set xTaskItem = Application.CreateItem(olTaskItem)
  For Each Rcp In Item.Recipients
    If xRecipient = "" Then
      xRecipient = Rcp.Address
    Else
      xRecipient = xRecipient & vbCrLf & Rcp.Address
    End If
  Next Rcp
  xRecipient = xRecipient & vbCrLf & Item.Body
  With xTaskItem
    .Subject = Item.Subject
    .StartDate = Item.ReceivedTime
    .DueDate = Date + 3 + CDate("9:00:00 AM")
    .ReminderSet = True
    .ReminderTime = Date + 2 + CDate("9:00:00 AM")
    .Body = xRecipient
    .Save
  End With
  Set xTaskItem = Nothing
End Sub

Забелешка: Примателите на пораки и телото за пораката автоматски ќе бидат додадени во телото на задачата. Почетниот датум на задачата е испратениот датум на пораката, а задачата ќе се должи во 3 дена. Ќе се потсетиме на задачата во 9 по еден ден. Можете да ги промените колку што ви требаат.

3. Зачувајте го кодот и притиснете го Alt + Q клучеви за затворање на прозорецот на Microsoft Visual Basic за апликации.

4. Отсега натаму, кога ќе кликнете на Испрати копче во нов или одговорен прозорец за е-пошта, a Креирај задача дијалогот ќе се појави како што е прикажано на екранот подолу, кликнете Да за да пратите е-пошта и автоматски да креирате задача, или кликнете Не за да испратите е-пошта без да креирате задача.Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.