Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ја одложите поканата за состанок за испраќање во Outlook?

Нормално, можете да ја примените функцијата за доцнење за доставување за испраќање порака во одредено време, наместо во моментов. Но, понекогаш, сакате да ја одложите поканата за состанок за испраќање како е-пошта. Како може да испратите покана за состанок во саканото време колку што ви треба во Outlook?

Одложувајте покана за состанок за испраќање во Outlook со VBA код


Одложувајте покана за состанок за испраќање во Outlook со VBA код

Може да биде, не постои директен начин за одложување на поканата за состанок во изгледот, но, подолу кодот VBA може да ви направи корист, направете го следново:

1. Прво, треба да креирате нова задача. Во новиот Задача прозорец:

(1.) Наведете го предметот, датумот на почеток, крајниот датум за состанокот;

(2.) Наместете го датумот и времето за потсетување кога сакате да ја испратите поканата за состанок;

(3.) Напишете ја пораката за состанок колку што ви треба.

doc задоцнување испраќање на состанокот 1

2. По креирањето на задачата, ве молиме кликнете Зачувување и затворање опција за затворање на овој прозорец.

3. Потоа, држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

4. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession од Project1 (VbaProject.OTM) окно за да го отворите режимот, а потоа го ископирате и ставете го следниов код во празно модул.

VBA код: Одложете покана за состанок за испраќање:

Приватна под Application_Reminder (ByVal објект како објект) Dim xTaskItem како TaskItem Dim xAppointmentItem Како AppointmentItem Dim xRcpArr () Како стринг Ако (Item.Class <olTask) или (LCase (Item.Subject) <> Тест на состанокот) Крај Ако поставувате xTaskItem = Поставка xRcpArr = VBA.Split ("yy @ addin99.com, небото @ addin99.com, рубин @ addin99.com", ",") Постави xAppointmentItem = Outlook.Application.CreateItem (olAppointmentItem) Со xAppointmentItem. MeetingStatus = olMeeting За i = 0 до UBound (xRcpArr) .Recipients.Add (xRcpArr (i)) Следно .Subject = xTaskItem.Subject .Location = "Канцеларија соба 1002". Старт = xTaskItem.StartDate + #2: 00: 00 PM # .Body = xTaskItem.Body .Duration = 120 .ReminderSet = Точно. ReminderMinutesBeforeStart = 20. Save. Испрати крај со.

doc задоцнување испраќање на состанокот 2

Забелешка: Во горниот код: Тест за состаноци е тема која сте ја креирале за состанокот во чекор 1; и, треба да ги промените информациите на адреси на примачот, локација за состаноци, Почеток време и времетраење на состанокот на своја.

5. Зачувајте и затворете го кодот, а потоа рестартирајте го Outlook за да го направите овој код да стапи на сила.

6. Отсега натаму, кога потсетникот за задачи ќе се појави во одреденото време што сте го поставиле, Outlook автоматски ќе испрати покана за состанок.Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.