Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како автоматски да ги отворите сите дојдовни пораки од одредена личност во Outlook?

Во нашата секојдневна работа, можеби има многу пораки кои пристигнуваат во нашиот Outlook, во овој случај, може да игнорирате некои важни пораки од одредена личност. За да избегнете недостаток на некои важни пораки од некого, можете автоматски да ги отворате електронските пораки кога ќе пристигнете во Outlook. Во оваа статија, јас ќе се воведе код VBA за отворање на сите пораки кои од одреден испраќач.

Отвори сите дојдовни електронски пораки форма автоматски со специфична личност со VBA код


Отвори сите дојдовни електронски пораки форма автоматски со специфична личност со VBA код

За автоматско отворање на е-пораките од одредена личност, следниот VBA код може да ви помогне, направете го следново:

1. Држете го ALT + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорец, двоен клик Оваа OutlookSession од Project1 (VbaProject.OTM) окно за да го отворите режимот, а потоа го ископирате и ставете го следниов код во празно модул.

VBA код: Автоматски отворете ги сите пораки од одредена личност:

Public WithEvents GInboxFolder As Outlook.Folder
Public WithEvents GInboxItems As Outlook.Items
Private Sub Application_Startup()
  Set GInboxFolder = Outlook.Application.Session.GetDefaultFolder(olFolderInbox)
  Set GInboxItems = GInboxFolder.Items
End Sub
Private Sub GInboxItems_ItemAdd(ByVal Item As Object)
  Dim xMailItem As Outlook.MailItem
  Dim xSenders As String
  On Error Resume Next
  If Item.Class <> olMail Then Exit Sub
  Set xMailItem = Item
  xSenders = "yy@addin99.com;applemiemie@163.com"
  If InStr(xSenders, xMailItem.SenderEmailAddress) = 0 Then Exit Sub
  xMailItem.Display
End Sub

doc отворени пораки од испраќачот 1

Забелешка: Во горниот код, можете сами да ги менувате адресите на испраќачите.

3. Потоа, зачувајте го и затворете го овој прозорец на код. Рестартирајте го Outlook за да го направите кодот да стапи на сила, од сега па натаму, кога пораките кои пристигнуваат од лицата што ги наведовте, сите од нив ќе бидат отворени автоматски. Погледнете го екранот:

doc отворени пораки од испраќачот 2Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.