Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да изберете одредена сметка за да испратите е-пошта во Outlook?

Во Outlook, нема вградена функција за секогаш да испраќате нови е-пошта преку одредена сметка. Потребно е рачно да ја промените сметката Од од е-прозорецот за составување пред испраќањето. Всушност, кодот VBA може да ви помогне да го решите овој проблем.

Изберете специфична сметка за да испратите нова е-пошта со VBA-код

Секогаш одговарајте на е-пошта со стандардна е-пошта со Kutools за Outlook


Изберете специфична сметка за да испратите нова е-пошта со VBA-код

Подолу кодот VBA ви помага секогаш да испраќате нова е-пошта со одредена сметка во Outlook. Ве молиме да го направите следново.

1. Притиснете го копчето Alt + F11 да се отвори Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во прозорецот за отворање кликнете Вметнете > Модули. Потоа копирајте го кодот подолу VBA во прозорецот Модул.

Код на VBA: Секогаш испратете е-пошта со одредена сметка за е-пошта во Outlook

Public Sub NewBySpecAccount()
'Updated by ExtendOffice 20181130
Dim oAccount As Outlook.Account
Dim oMail As Outlook.MailItem
For Each oAccount In Application.Session.Accounts
If oAccount.DisplayName = "Your account address" Then
    Set oMail = Application.CreateItem(olMailItem)
    oMail.SendUsingAccount = oAccount
    oMail.Display
End If
Next
End Sub

Забелешка: Во кодот, ве молиме заменете го "Адресата на вашата сметка"Со вистинската сметка за е-пошта која ќе ја користите за испраќање е-пошта.

3. Притиснете го копчето Alt + Q клучеви за да го затворите Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

4. клик Прилагодете ја алатката за Outlook пристап копче и кликнете Повеќе команди од опаѓачкото мени. Погледнете го екранот:

5. Во Опции за Outlook прозорец, треба да:

5.1) Одберете Макроа во Изберете команди од паѓачката листа;

5.2) Изберете го името VBA Project1.NewBySpeAccount во полето за команди;

5.3) Кликнете на Додај копчето и OK копче. Погледнете го екранот:

6. Сега копчето VBA се додава на Алатникот за брз пристап.

Отсега натаму, без разлика која сметка ја лоцирате, кликнете на копчето VBA на Алатник за брз пристап ќе отвори нов прозорец за е-пошта со одредена е-пошта која ќе се прикажува во полето Од.


Секогаш одговарајте на е-пошта со стандардна е-пошта со Kutools за Outlook

Ако сакате секогаш да одговорите на е-пошта со стандардна е-сметка во Outlook, ве молиме обидете се Секогаш одговарајте со стандардна сметка корист на Kutools за Outlook.

Kutools за Outlook : со повеќе од 20 практични Outlook додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 45 дена.

1. клик Kutools > Опции. Погледнете го екранот:

2. Во Опции прозорец, проверете Секогаш одговарајте со стандардна сметка кутија под Одговори табот, и кликнете OK за да го завршите поставувањето.

Од сега па натаму, сите одговорени пораки ќе бидат испратени преку стандардната сметка која сте ја навеле во Outlook.

Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на бесплатно симнете го софтверот прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.Kutools за Outlook

Повеќе од 100 Напредни функции за Outlook 2010, 2013, 2016, 2019 и 365

екран застрелан kutools за изгледите мал за банер 201812

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.