Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да кликнете за зголемување или проширување на сликата во Word документ?

Оваа статија зборува за тоа како да ги зголемите или проширите сликите во Word документ со кликање со глувчето.

Кликнете за да ја зголемите или проширите сликата со VBA код

Променете ги големите слики со Kutools за Word


Кликнете за да ја зголемите или проширите сликата со VBA код

Следниот VBA код може да помогне за зголемување слики во Word документ со еден клик. Ве молиме да го направите следново.

1. Во документот се содржат слики што ќе ги зголемите со еден клик, притиснете го Alt + F11 клучеви за отворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

2. Во Microsoft Visual Basic за апликации прозорецот, кликнете на Вметнете > Модул на класа. Потоа копирајте го кодот подолу VBA во прозорецот Класа.

VBA код 1: Кликни да зголемиш слики

Public WithEvents GApp As Word.Application
'Updated by ExtendOffice 20181129
Private Sub GApp_WindowSelectionChange(ByVal Sel As Selection)
  Dim xShape As InlineShape
  On Error Resume Next
  Set xShape = Sel.InlineShapes(1)
  xShape.Height = 200
  xShape.Width = 200
End Sub

Забелешка: Во кодот, бројот 200 е одредената висина и ширина на зголемените слики. Можете да ја смените висината и ширината колку што ви требаат.

3. клик Вметнете > Модули, копирајте го кодот подолу во прозорецот Модул.

VBA код 2: Кликни да зголемиш слики

Dim cls As New Class1
'Updated by ExtendOffice 20181129
Sub register_Event_Handler()
  Set cls.GApp = Word.Application
End Sub

4. Притиснете го копчето F5 клуч за извршување на кодот и затворање на Microsoft Visual Basic за апликации прозорец.

Сега, кога ќе кликнете на сликата во оваа датотека, сликата ќе се зголеми на одредена големина онака како што сакате.


Променете ги големите слики со Kutools за Word

на Измени големина на слики корист на Kutools за Word може да ви помогне да ги промените големината на сите слики со одреден процент или одбрана слика. Ве молиме обидете се.

Kutools за Word : Со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена.

Кликнете Kutools More > Промена на големина, изберете процент од паѓачката листа. Погледнете го екранот:

Тогаш сите слики во тековниот документ се променуваат според овој специфичен процент.

За промена на големината на сите слики врз основа на големината на избраната слика, прво треба да ја изберете сликата и потоа кликнете Kutools More > Промена на големина > Изменете ги големината на сликите со селекција. Погледнете го екранот:

Тогаш сите слики во тековниот документ се менуваат според избраниот.

Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на бесплатно симнете го софтверот прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Канцеларија јазиче - Прелистување, уредување и управување со повеќе документи во Word со јазичиња:

Office Tab го носи интерфејсот со јазичиња како што се гледа во прелистувачите како Google Chrome, новите верзии на Internet Explorer и Firefox во Microsoft Word. Тоа ќе да биде алатка за заштеда на време и неоправдана работа во вашата работа. Видете подолу демо:

Кликни за бесплатен пробен период на Office Tab!Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.