Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да тајните равенки за сликата во Word?

Можеби ќе треба да ги претвориме равенките во документот со зборови на сликите поради некои причини. И ова упатство зборува за тоа како да се претворат равенките во слики во збор.

Конвертирајте ја равенката на сликата со помош на копчето Print Screen

Конвертирај ја равенката на сликата со Зачувај како веб-страница

Конвертирај ја равенката на сликата со документот Save As Word 97-2003

Брзо конвертирајте ги равенките во сликата со Kutools за Word


Брзо конвертирајте ги равенките во сликата во избраниот опсег или целиот документ:

на Конвертирај равенки со слики корист на Kutools за Word може да ви помогне лесно да конвертирате равенки во опсег или равенки во целиот документ на сликите во исто време. Погледнете го екранот:

Kutools за Word: со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

Конвертирајте ја равенката на сликата со помош на копчето Print Screen

топла
Неверојатни! Користете ефикасни јазичиња во Word (Office) како Chrome, Firefox и New Internet Explorer!

Прочитај повеќе Бесплатно симнување

Клучот Print Screen е најчесто користен за снимање на екранот како слика, и ние можеме да ја конвертираме равенката на сликата на следниов начин.

Чекор 1: Отворете го документот и целосно прикажете ја равенката што сакате да ја претворите во слика на екранот.

Чекор 2: Кликни почеток > сите програми (Сите апликации)> Додатоци за Windows > Алатка за сечење. Погледнете го екранот:

Чекор 3: Потоа се отвора прозорецот Snipping Tool, ве молиме кликнете на копчето Нов, и фотографирајте ја равенката што ќе ја зачувате како слика.

Чекор 4: Сега избраната равенка е прикажана во прозорецот Snipping Tool, ве молиме кликнете датотека > Save As да го зачувате она што го снимате како слика.

Очигледно, тоа ќе преземе премногу комплексни чекори за конвертирање на сите равенки на слики, ако документот е многу долг со десетици равенки.


Конвертирајте ја равенката на сликата со веб-страницата Save As

Во споредба со користењето на копчето за печатење екран, изгледа опцијата Save As може брзо да се направи.

Чекор 1: Кликни датотека > Save As > Погледни ги.

Чекор 2: Одредете локација за да ја зачувате оваа датотека, одберете Веб Страна од Зачувај како паѓачка листа и внесете име на датотека во Име на датотека кутија, и конечно кликнете на Зачувај копче. Погледнете го екранот:

Чекор 3: Одете до локацијата каде што ќе ја зачувате оваа датотека и отворете ја папката и можете да ги видите сите равенки во документот конвертирани во слики и зачувани како датотека со слики.


Конвертирај ја равенката на сликата со документот Save As Word 97-2003

За разлика од опцијата Save as Web Page, опцијата Document Save 97-2003 Document директно ги конвертира равенките во слики во документот, но не и во новата папка.

Чекор 1: Кликни датотека > Save As > Погледни ги.

Чекор 2: Одредете локација за да ја зачувате оваа датотека, одберете Word 97-2003 документ од паѓачкото мени Save as type и внесете име на датотека, кликнете на копчето Save. Погледнете го екранот:

Чекор 3: Тогаш a Проверка на компатибилност со Microsoft Word прозорецот се појавува, кликнете на Продолжи копче.

Забелешка: Датотеката ќе се зачува како претходната верзија на формат на документ на Word, а некои функции како коментарот, белешките и фуснотите ќе бидат изгубени при зачувување.


Лесно конвертирате равенки во сликата со Kutools за Word

Користење Kutools за Word"S Конвертирајте ја равенката со сликата алатка е најзгодниот начин за конвертирање на равенки во опсег или целиот документ на слики во Word. Само еден клик ќе ви помогне брзо да ги конвертирате сите равенки на сликите во документот со зборови.

Kutools за Word : Со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена.

Конвертирајте ги сите избрани равенки на слики во документот:

1. Изберете равенки или опсегот содржи равенки што ќе ги конвертирате во слики, потоа применувајте ја оваа алатка со кликање Kutools > Повеќе > Конвертирајте ја равенката со сликата. Погледнете го екранот:

Тогаш сите равенки во избраниот опсег се претвораат во слики веднаш.

Конвертирај ги сите равенки на сликите во целиот документ:

1. Само примени ја алатката со кликнување Kutools > Повеќе > Конвертирајте ја равенката со сликата.

2. На отворањето Равенки дијалог прозорецот, кликнете на Да копче.

Потоа друг Равенки дијалогот се појавува за да ви каже колку равенки успешно се претвораат во слики, кликнете на OK копче. Погледнете го екранот:

Тогаш сите равенки во документот се претвораат во слики веднаш како што е прикажано подолу.


Совет: По конвертирање на сите равенки на слики во тековниот документ, можете да ги известите во одредена папка на вашиот компјутер со користење на Извоз слики карактеристика на Kutools за Word. Вие само треба да ја овозможите функцијата со кликање Претпријатие > Извоз / увоз > Извоз слики, избирање папка за зачувување и тип на слика како што е прикажано подолу.

Тогаш сите слики конвертирани со равенки се извезуваат и се зачувуваат во наведената папка.

Kutools за Word: со повеќе од 100 практични Word додатоци, слободно да се обиде без ограничување во 30 дена. Преземи и бесплатен пробен период Сега!

Белешки:

1. Методот ја поддржува функцијата за поништување. Можете исто така да конвертирате слика во равенка со помош на Слика со равенка корист на Kutools за Word. Но Слика со равенка е достапна само за сликите кои се конвертираат од равенките со употреба Равенка на слика карактеристика на Kutools за Word.

2. Оваа функција не може да се примени во Word 2013.

Ако сакате да имате бесплатен пробен период за оваа алатка, одете на бесплатно симнете го софтверот прво, а потоа одете да ја примените операцијата според горните чекори.


Демо: Брзо конвертирајте ги равенките во сликата со Kutools for Word

Kutools за Word вклучува повеќе од 100 моќни функции и алатки за Microsoft Word. Слободно да се обидете без ограничување во 30 денови. Преземете бесплатен пробен период сега!
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  sgrullon@nycgo.com · 5 years ago
  How to Covert Equation to Image in Word
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Sanjeev Kumar · 2 years ago
   Hi
   Hello Sir
   i have complete file save As so many problem of word equation. he is converted to image of the word has become a Resolution Sir please