Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Како да ги отстраните сите рамки во Word?

Рамките се користат за позиционирање текст или графики кои содржат одредени елементи. Како да вметнете рамки во Word документ? Но, понекогаш рамките го прават документот тежок за уредување, бидејќи целиот текст се става во рамки. Како лесно да ги отстраните рамките од документот во Word?

Рачно отстранете ги рамките од документот еден по еден

Отстранете ги сите рамки од документот со VBA код

Отстранете ги сите рамки од документот со еден клик со Kutools for Word

Kutools за Word: Додајте нови напредни функции на 100 во Word 2003 / 2007 / 2010 / 2013 / 2016 / 2019.
Канцеларија јазиче: Овозможи Уредување на јазичиња и прелистување во Office, Само како Хром, Firefox, IE 8 / 9 / 10.
Класично мени за Office: Донеси стариот изглед на Office 2003 Назад до Office 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019.

стрела сино десен меурРачно отстранете ги рамките од документот еден по еден

Корисниците можат рачно да ја отстрануваат една рамка. Како следни чекори:

Чекор 1: Изберете ја рамката што сакате да ја отстраните;

Step2: Кликнете со десното копче и потоа кликнете Форматска рамка.

doc-removeframe-1

Чекор 3: Кликни Отстрани ја рамката in рамка дијалог-кутија.

doc-removeframe-2

Ако има премногу рамки за отстранување, користењето на овој начин ќе го потроши вашето време.


стрела сино десен меурОтстранете ги сите рамки од документот со VBA код

VBA кодот може брзо да ги отстрани сите рамки од документот, направете го следново:

Чекор 1: Притиснете Alt + F11 да се отвори VBA прозорец;

Чекор 2: Кликни Модули од Вметнете табот, внесете го кодот Модули прозорец;

Чекор 3: Кликни Испратенаdoc-обратен знак-6 копче или притиснете F5 да се примени VBA.

VBA кодот за отстранување на сите рамки:

Под ИзбериФрами ()
Дим frm како рамка
За секој frm во ActiveDocument.Frames
frm.Delete
Следна frm
Под крајот


стрела сино десен меурОтстранете ги сите рамки од документот со еден клик со Kutools for Word

Kutools for Word ја дава функцијата да ги отстрани сите рамки, а вие само треба да кликнете еднаш.

Kutools за Word, корисен додаток, вклучува групи на алатки за да ја олеснат вашата работа и да ја зголемите вашата способност за обработка на Word документ. Бесплатно судење за 45 денови! Го добие сега!

Кликнете Kutools > клик Отстрани ги сите in Отстрани група> клик Отстрани ги рамките од паѓачката листа. Погледнете го екранот:

doc-removeframe-3

За повеќе информации за Отстрани ги рамките, посетете: Отстранете опис на функцијата Фрејмови.
Kutools за Word

Повеќе од 100 Напредни функции за Word 2003, 2007, 2010, 2013, 2016 и 2019

shot-kutools-700-225-kte

Повеќе функции | Free Download | Само $ 39.00 за стотици функции

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Help please · 9 months ago
  does anyone know a way to undo the VBA change suggested?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Horus · 1 years ago
  Worked great for my 40-page doc. Thanks!
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Martha · 2 years ago
  Hi,
  This would be great if it worked for me! I've got a 13 page document with a 7 page table in a frame. I can't get this to work. I get run time error 4605. When I choose debug, it says the line frm.Delete is the problem.
  Any idea what my problem is? I'd really rather not have to reconstruct this table.
  How do tables get stuck in frames anyway? It makes the table difficult to work with and doesn't seem to serve any purpose.
  Thanks so much,
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Shaunda · 2 years ago
   I've had frames popping up into my documents for the last several weeks, just randomly. The template that my documents are based off do not use frames, but somehow they're showing up. I'm trying to run this macro but continue to get an error if there is any text in between the different frames. Anyone know why? Either why they're now showing up or why the code won't work?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Sharjeel · 3 years ago
  Really Worked thanks :-)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  RJ Juan · 3 years ago
  Very cool solution! Saved me a lot of time and effort. Thanks!