Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо додајте / одземете години / месеци / дена / недели во датумот во Excel

Претпоставувајќи дека сакате да додадете неколку години, месеци, недели или денови до датумот во Excel, вообичаено можете да го решите ова со користење на формули. Но, не е лесно да се сетите на формулите. Kutools за Excelвградени инсу Најчесто користени формули со многу најчесто користени формули, можете брзо да аплицирате формули во Excel без да ги запомните или да ги знаете.

Додајте го бројот на години до денес или одземете години од датумот

Додајте број на месеци до денес или одземете месеци од датумот

Додадете број на денови до датумот или одземете ги деновите од датумот

Додајте број на недели по датум или одземете недели од датумот


Додајте го бројот на години до денес или одземете години од датумот

На пример, ја имам следнава листа со датуми, да додадам години или да одземам години од дадениот датум, ве молиме со следниве чекори:

shot додадете години до денес 1

1. Кликни на ќелијата каде што сакате да го ставите резултатот, на пример, кликнете на мобилен B2, а потоа кликнете Kutools > Помошник на Формула > Додајте години до денес, видете го екранот:

shot додадете година месец ден недела 1

2. Во исфрлен надвор Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете на првиот shot копче 1 копчето за да ја изберете датумната ќелија за која сакате да додадете години покрај Датум време, а потоа внесете го бројот на години што сакате да го додадете на датумот покрај Број кутија, видете го екранот:

shot додадете години до денес 3

3. Потоа кликнете Ok копчето и годините се додадени на датумот, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките што сакате да ги додадете годините и ќе го добиете следниот резултат:

shot додадете години до денес 4

Забелешка: За да одземете неколку години од датумот, само треба да го промените бројот на негативен во Број текстуално поле на Помошник на Формула дијалог, како што е -6.


Додајте број на месеци до денес или одземете месеци од датумот

За да додадете неколку месеци до или одземете месеци од датумот, на Додади месеци до денес исто така може да ви помогне.

1. Изберете ја ќелијата каде што сакате да го ставите резултатот, на пример, ќе кликнете на мобилен B2, а потоа кликнете Kutools > Помошник на Формула > Додади месеци до денес, видете го екранот:

shot додадете година месец ден недела 2

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете на првиот shot копче 1 копчето за да ја изберете датумната ќелија која сакате да додадете неколку месеци покрај Датум време, а потоа внесете го бројот на месеци што сакате да го додадете на датумот покрај Број кутија, видете го екранот:

shot додадете години до денес 6

3. И потоа кликнете Ok копчето за да го затворите дијалогот и повлечете ја рачката за пополнување до клетките што сакате да ги додадете месеци, сите датуми се додадени со одреден број месеци. Погледнете го екранот:

shot додадете години до денес 7

Забелешка: За да одземете неколку месеци од датумот, само треба да го промените бројот на негативен во Број текстуално поле на Помошник на Формула дијалог, како што е -8.


Додадете број на денови до датумот или одземете ги деновите од датумот

Понекогаш, можеби ќе треба да додадете или одземете одреден број денови до датумот, направете го следното:

1. Изберете ќелија за да го ставите резултатот, во овој пример, ќе кликнете на ќелијата B2, а потоа кликнете Kutools > Помошник на Формула > Додајте дена до денес, видете го екранот:

shot додадете година месец ден недела 3

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете на првиот shot копче 1 копчето за да ја изберете ќелијата за датум што сакате да додадете дена, покрај Датум време, а потоа внесете го бројот на денови што сакате да го додадете на датумот покрај Број кутија, видете го екранот:

shot додадете години до денес 9

3. Потоа кликнете Ok копчето за да го добиете новиот датум, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките што сакате да го додадете бројот на денови и ќе го добиете следниот резултат:

shot додадете години до денес 10

Забелешка: За да одземете неколку дена од датумот, само треба да го промените бројот на негативен во Број текстуално поле на Помошник на Формула дијалог, како што е -15.


Додајте број на недели по датум или одземете недели од датумот

Сега, сакам да додадам 12 недели до дадениот датум, на Формула Нови, исто така, може да ви помогне.

1. Кликнете на ќелија за да го ставите резултатот, во овој пример, ќе кликнете на мобилен B2, а потоа кликнете Kutools > Помошник на Формула > Додади недели до денес, видете го екранот:

shot додадете година месец ден недела 4

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете на првиот shot копче 1 копчето за да ја изберете датумната ќелија за која сакате да додадете неколку недели покрај Датум време, а потоа впишете го бројот на недели што сакате да го додадете на датумот покрај Број кутија, видете го екранот:

shot додадете години до денес 12

3. И потоа кликнете Ok копчето, бројот на недели е додаден на датумот, а потоа повлечете ја рачката за пополнување до клетките кои сакате да ја примените оваа формула за да го вратите следниот резултат:

shot додадете години до денес 13

Забелешка: За да одземете неколку недели од датумот, само треба да го промените бројот на негативен во Број текстуално поле на Помошник на Формула дијалог, како што е -12.


Демо: Брзо додавање / одземање години / месеци / дена / недели до денес

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.