Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Автоматско менување на големината на коментарите за да се вклопи во содржината во Excel

Големината на полето за коментари е стандардно во Excel. Кога внесувате или копирате големи содржини во полето за коментари, нема да се прикаже целата содржина, бидејќи полето за коментари е премногу мало и треба рачно да ја промените големината на полето за коментари, за да ја прикажете целата содржина. Со Автоматски коментар корист на Kutools за Excel, кутиите за коментари ќе бидат автоматски променети за да соодветствуваат на нивната содржина соодветно на активниот лист или на сите листови на тековната работна книга.

Автоматско менување на големината на коментарите за коментари за да одговара на содржината во Excel


Кликнете Kutools > коментар > Автоматски коментар > Активен лист / Сите листови. Погледнете го екранот:

снимен автоматско коментар 1


Автоматско менување на големината на коментарите за коментари за да одговара на содржината во Excel

Како прикажано подолу екранот е прикажан, долу половина од содржината е скратена. За автоматско менување на прозорецот за коментари за да одговара на содржината, направете го следново.

1. Ако сакате да ги промените големината на коментарите за коментари во тековниот активен лист, ве молиме кликнете Kutools > коментар > Автоматски коментар > Активен лист.

За автоматско менување на сите коментари за коментари во целата работна книга, ве молиме кликнете Kutools > коментар > Автоматски коментар > Сите листови. Погледнете го екранот:

снимен автоматско коментар 1

Тогаш сите кутии за коментари автоматски се менуваат за да одговараат на нивната содржина. Погледнете го екранот:

Белешки:

1. По автоматското менување на коментари за коментари, кога повторно ќе го уредувате коментарот, полето за коментари автоматски ќе се прошири или намали според големината на содржината.

2. За новите коментари што ги внесовте, треба повторно да ја овозможите оваа алатка за коментари за AutoFit повторно за да ја смените големината на сите нови вметнати коментари за коментари.


Демо: Автоматско менување на големината на коментарите за да се вклопи во содржината во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.