Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо менувајте случај на текст на сите капи, пониски и соодветни во Excel

Претпоставувајќи дека имате работен лист кој содржи некој текст помешан со големи букви и мали букви. Во овој случај, како може да го смените големи букви на мали букви и стих? Во Excel, можете да ја користите функцијата Upper или Lower за да се справите со него. Но, со Kutools за Excel Промена на случај алатка, можете брзо да ги направите следните опции:

Промена на случај на текст на сите капи / големи букви, како "ексел формула"Да"EXCEL FORMULA"

Промена на случај на текст на мали букви, како "Зборот е добар"Да"Зборот е добар"

Промена на случај на текст во соодветен случај, како "ексел формула"Да"Excel Formula"

Промена на случај на текст во реченица случај, како "ние сме пријатели."Да"Ние сме пријатели."

Променете случај на текст за да го вклучите случајот, како "Word и Excel"Да"WORD и eXCEL"


Кликнете Kutools >> Текст >> Промена на случај. Погледнете слики од екранот:

снимен случај на промена 01 стрелка-голема снимен текст за промена на текст 2

Променете го текстот на сите капи / големи букви

Ако имате некој мешан текст со големи букви и мали букви, а сега треба да го промените случај на текст на сите капи или големи букви, можете брзо да го направите тоа како што следува:

1. Изберете опсег што сакате да го промените случај на текст во големи букви.

2. Примени Промена на случај алатка со кликнување Kutools > Текст > Промена на случај.

3. Во Промена на случај дијалог прозорецот, проверете ГОРЕ СЛУЧАЈ од Вид на промена. И можете да ги прегледате резултатите од полето за преглед. Погледнете го екранот:

шут-промена-случај3

4. клик OK or Применуваат. Текстуалниот случај е конвертиран во големи букви. Забелешка: кликнете на копчето "ОК" ќе се затвори дијалогот и ќе се примени операцијата; но кликнете Примени го копчето само ќе се примени операцијата без да се затвори дијалогот. Погледнете слики од екранот:

шут-промена-случај4 стрелка-голема шут-промена-случај5

Промена на случај на текст на мали букви

Исто така лесно можете да го конвертирате текстуалниот случај во мали букви на следниов начин:

1. Означете опсег што ви е потребно за да го конвертирате текстот на мали букви.

2. Оди на Промена на случај дијалог прозорецот, одреди го малиот случај од Вид на промена. И можете да ги прегледате резултатите од полето за преглед. Погледнете го екранот:

шут-промена-случај6

3. клик OK or Применуваат. Целиот текст е изменет во мали букви во избраниот опсег. видете слики од екранот:

шут-промена-случај7 стрелка-голема шут-промена-случај8

Промена на случај на текст во соодветен случај

Правилен случај: големи букви на првата буква во секој збор и мали букви останатите.

Можете да го промените текстот случај на правилен случај како што следува:

1. Означете го опсегот што ви е потребен за да го конвертирате текстот на соодветниот случај.

2. Оди на Промена на случај дијалогот, наведете Правилен случај од Вид на промена. И можете да ги прегледате резултатите од полето за преглед. Погледнете го екранот:

шут-промена-случај9

3. клик OK or Применуваат. Целосниот текст е променет во соодветен случај. Погледнете слики од екранот:

шут-промена-случај10 стрелка-голема шут-промена-случај11

Промена на случај на текст во реченица случај

Можете да го смените случајот на текст во случај на реченица како што следува:

1. Означете го опсегот што ви е потребен за да го конвертирате случајот на текстот во случај на реченица.

2. Оди на Промена на случај дијалогот, наведете Случај на реченица од Вид на промена. И можете да ги прегледате резултатите од полето за преглед. Погледнете го екранот:

шут-промена-случај9

3. клик OK or Применуваат. Целиот текст е изменет во случај на пресуда. Погледнете слики од екранот:

шут-промена-случај10 стрелка-голема шут-промена-случај11

Променете случај на текст за да го вклучите случајот

Toggle Case: ќе се префрли помеѓу два вида на случај (на пример, за да се префрли помеѓу Јаболко и спротивното, Apple).

Можете да го смените случајот на текст за да го вклучите случајот како што следува:

1. Означете го опсегот што ви е потребен за да го конвертирате случајот на текстот за да го вклучите случајот.

2. Оди на Промена на случај дијалогот, наведете Вклучи случај од Вид на промена. И можете да ги прегледате резултатите од полето за преглед. Погледнете го екранот:

шут-промена-случај9

3. клик OK or Применуваат. Целосниот текст е изменет во случај на превртување. Погледнете слики од екранот:

шут-промена-случај10 стрелка-голема шут-промена-случај11

Забелешка:

Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z), а враќањето е само едно ниво.


Демо: Брзо менување на случај на текст на сите капи, пониски и соодветни во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  jyoti · 1 years ago
  failed to load function error whenever i am doing change case..
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Shekhar Gaikwad · 4 years ago
  please help me of below problem.  Word Data OutPut
  A array ArrAy
  B babblu BaBBlu
  C concatinate ConCatinate
  D dada DaDa
  E elephant ElEphant
  F fifa FiFi
  G gigi GiGi
  H hehe HeHe
  I icici IcIcI
  J jiji JiJi