Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Целосно го исчистите форматирањето на опсегот во Excel

Во Excel, можете да ја примените функцијата Clear Formats за брзо да го исчистите само форматирањето кое се применува на избраните ќелии и не може да го исчисти форматот што се применува на податоците или содржината. Но, со Kutools за Excel"S Формат на јасни знаци, можете брзо да го исчистите форматирањето од опсег, без оглед на форматирањето кое се применува на ќелиите или содржината во Excel.


Употреба:

1. Изберете опсег што сакате да го исчистите форматирањето на сите знаци.

2. клик Kutools > Формат > Исчисти форматирање на знаци, видете слики од екранот:

шут јасно сите форматирање на карактери 1

3. Тогаш сите формати на знаци се целосно отстранети. Погледнете слики од екранот:

шут јасно сите мобилни формати2


Разликите помеѓу Kutools за Clear Clear Cell формат на Excel и Clear Formats на Excel:

Во следната скриншот, ќе видите дека постојат две ќелии, клетката 1 која е применета на бојата на фонтот BLUE. Но, клетката 2 ја користи бојата на фонтот ЦРНА, но некои содржини во оваа ќелија се применуваат на други бои на фонт. Погледнете го екранот:

shot-clear-all-cell-формати3

Ајде да видиме што ќе се случи по примената на двете функции.

По примена на Clear Formats на Excel:

shot-clear-all-cell-формати4

По примена на Kutools за Clear Format форматирање на Excel:

shot-clear-all-cell-формати5

Како што можете да видите, Clear Formats во Excel нема да го исчистат форматот што се применува на содржината.

Забелешка: Оваа алатка поддржува Поништи.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.