Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте ја валутата (USD до EUR / USD во GBP) во Excel

Excel не поддржува со брз начин за конвертирање на валута. Кога ви треба да конвертирате голем број податоци од една валута во друга, можеби ќе треба да користите други алатки за конверзија на валути или да пребарувате за девизен курс за конвертирање валута во Excel. Но, со Kutools за Excel"S Конверзија на валути, лесно можете да го добиете најновите курсни курсеви од сигурен извор и да ја примените следната операција во Excel:

 • Конвертирај ги валутите и ги пребрише оригиналните вредности
 • Конвертирај ја валутата и внесете како коментари
 • Конвертирај го валутот и обете ги пребришете оригиналните вредности и внесете ги како коментари

Кликнете Kutools >> содржина >> Конверзија на валути. Погледнете слики од екранот:


Конвертирај долари во евра

1. Изберете опсег на податоци кои сакате да ги конвертирате во ЕВРА на следниов начин, а потоа примените ја оваа алатка (кликнете на Kutools > содржина > Конверзија на валути).

снимена конверзија на валута 02

2. Во Конверзија на валути дијалогот, наведете ги валутите што сакате да ги конвертирате и кликнете Стапка на ажурирање за да го добиете најновиот курс. (Ако не можете да го ажурирате девизниот курс, проверете дали вашата интернет-врска е во ред, а потоа одете да ја преземете и инсталирате најновата верзија на Kutools за Excel од нашата веб-страница.)

снимена конверзија на валута 03

3. клик Пополнете опции копчето за да влезете во полето за избор на пополнување. Изберете еден тип на излез и наведете децимално место за излезните вредности со проверка на полето за децимално место и внесете го децималниот број во полето за текст. потоа затворете го дијалогот Погледнете го екранот:

снимена конверзија на валута 1

4. Откако ќе го наведете типот на излез, кликнете OK or Применуваат копчето, ќе ги добиете следниве резултати:

снимена конверзија на валута 04


Претвори долари во GBP

1. Изберете опсег на податоци кои сакате да ги конвертирате во GBP на следниов начин, а потоа примени ја алатката (Кликнете Kutools > содржина > Конверзија на валути).

снимена конверзија на валута 02

2. Во Конверзија на валути дијалогот, наведете ги валутите што сакате да ги конвертирате и кликнете Стапка на ажурирање за да го добиете најновиот курс. (Ако не можете да го ажурирате девизниот курс, проверете дали вашата интернет-врска е во ред, а потоа одете да ја преземете и инсталирате најновата верзија на Kutools за Excel од нашата веб-страница.)

снимена конверзија на валута 05

3. клик Пополнете опции копчето за да влезете во Пополнете ги опциите дијалог-кутија. Изберете еден тип на излез и наведете децимално место за излезните вредности со проверка на Десетично место кутија и внесете го децималниот број во полето за текст. потоа затворете го дијалогот Погледнете го екранот:

снимена конверзија на валута 1

4. Откако ќе го наведете типот на излез, кликнете OK or Применуваат копчето, ќе ги добиете следниве резултати:

снимена конверзија на валута 06


Забелешки:

 • 1. Можете да притиснете Поништи (Ctrl + Z) за да ја вратите оваа операција веднаш.
 • 2. Вашите искористени валути ќе се чуваат, и можете да кликнете на паѓачката листа за брзо да ги изберете и да ги конвертирате кога сакате да го користите следниот пат. Погледнете го екранот:
 • снимена конверзија на валута 07
 • 3. Ако сакате да внесете своја валута за да го пресметате резултатот, само треба двоен клик на стапката во долниот лев агол во Конверзија на валути дијалогот, а потоа внесете го девизниот курс директно како што ви треба.
 • снимена конверзија на валута 08

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  ramesh · 1 years ago
  Is there a way to convert amount as text (eg: in Indian Rupees xxxx only)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  MCHardy · 1 years ago
  Is there a way to use the Kutools Conversion Tool for a specific date based on a column content?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  MCHardy · 1 years ago
  Is there a way to use Kutools Currency Converter with specific dates?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Teri · 1 years ago
  I need to convert USD to Nigerian Naira. Naira is not in the list of currencies, is there a work around?
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Al-Noor Wissanji · 1 years ago
  I need to convert Ugandan Shillings (UGX) to USD. I dont see it on converter.
  Can you add or instruct me on adding
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 1 years ago
   [quote name="Al-Noor Wissanji"]I need to convert Ugandan Shillings (UGX) to USD. I dont see it on converter.
   Can you add or instruct me on adding[/quote]
   Sorry, we will add it in next version soon. :-)