Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте броеви во реден број во Excel

Дали некогаш сте се обиделе да ги конвертирате или форматирате кардиналните броеви во реден број во Excel, како што се: 1 до 1st, 2 до 2nd, 3 до 3rd и така натаму? Во Excel, можете да примените неколку условни правила за форматирање за да ги форматирате броевите како редни броеви или да ја користите дефинираната функција, но, и двете се комплицирани и проблематични. Ако имате Kutools за Excel, Со Конвертирај го бројот на редот функција, можете да конвертирате повеќе броеви во редни броеви одеднаш.

Кликнете Kutools >> содржина >> Конвертирај го бројот на редот, видете го екранот:

shot конвертирате број во обичен001


Употреба:

1. Изберете го бројот на ќелиите што сакате да ги конвертирате во редни броеви.

2. Потоа примени ја оваа алатка со кликање Kutools > содржина > Конвертирај го бројот на редот, а сите избрани броеви се прикажани како редни броеви во оригиналниот опсег, видете слики од екранот:

shot конвертирате број во редниот број 2  2 shot конвертирате број во редниот број 3

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува Поништи (Ctrl + Z).

2. Ако не сакате конвертираните резултати да бидат прикажани во оригиналните ќелии, само треба да ги копирате и залепите оригиналните податоци на друга локација која ви е потребна, а потоа да ги примените Конвертирај го бројот на редот функција.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.