Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте ја текстуалната низа во формула во Excel

Претпоставувајќи, постојат повеќе текстуални низи, како што се = A1 * 0.88 која изгледа како формула, но се прикажува како текст во вашиот работен лист, и сега, треба да ги конвертирате текстуалните низи на тезите во вистински формули. Нормално, ќе го примените кодот за решавање на овој проблем, меѓутоа, со функцијата Конвертирај го текстот во формула of Kutools за Excel, можете брзо и лесно да ги менувате сите текстуални низи во формулите.


Кликнете Kutools >> содржина >> Конвертирај го текстот во формула, видете го екранот:


Употреба:

1. Изберете опсег на ќелии што сакате да ги конвертирате текстуалните низи во вистински формули.

2. Примени ја оваа функција со кликање Kutools > содржина > Конвертирај го текстот во формула, и сите текстуални низи се конвертирани во вистинските формули одеднаш. Погледнете слики од екранот:

shot-convert-text-to-formula2 -2 shot-convert-text-to-formula3

Забелешки:

1. Оваа алатка поддржува Поништи;

2. Ако сакате да ги конвертирате формулите во текстуални низи назад, можете да ја посетите Конвертирај формула во текст функција.


Демо: Брзо претворање на клеточни формули во текстуални низи и обратно

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.