Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте / присилувајте текст на број или број во текст во Excel

Нормално, ако сакате да ги конвертирате броевите кои може да бидат форматирани и зачувани во ќелиите како текст што треба да се зачуваат како броеви во Excel, треба да ги активирате соодветните правила за проверка на грешки во Формуланата категорија на Excel Option дијалог и изберете опсег за конвертирање на текст да се нумерирате со кликнување на копчето за грешка Опис: doc-change-text-number-5 да избереш Конвертирај на број. Но, со Kutools за Excel 's Конвертира помеѓу текст и број алатка, можете да го конвертирате бројот зачуван како текст на број или да го конвертирате бројот што треба да се форматира или да се зачува како текст лесно.

Конвертирај или присилува броеви кои се зачувани како текст на броеви во опсег

Конвертирај или притиснете ги броевите за да се зачуваат како текст во опсег


стрела сино десен меур Кликнете Kutools > содржина > Конвертира помеѓу текст и број . Погледнете слики од екранот:

kutools-стрелка-десно

Конвертирај или присилува броеви зачувани како текст на броеви во опсег

Претпоставувајќи дека сакате да го конвертирате или принудувате текстот (броевите се зачувани како текст во ќелиите) за да се нумерираат во опсег како што е прикажано во скриншот подолу. Можете да го направите тоа со Конвертира помеѓу текст и број корист како што следува:

shot-convert-text-number3

1. Изберете опсег што сакате да го конвертирате текстот во број, и примени го утилитот (кликнете на Kutools > содржина > Конвертира помеѓу текст и број).

2. Изберете Текст на број опција. Погледнете го екранот:

3. клик Ok or Применуваат копче. Ќе ги видите резултатите како што е прикажано во подолу слики од екранот. Совет: Ако сакате да ги примените функциите на оваа алатка во нов опсег по оваа операција, ве молиме кликнете Применуваат копче. Таа нема да ја затвори услугата, и може да ја примени на нов опсег на ќелии. Кликни Ok ќе ја затвори услугата.

shot-convert-text-number5 стрелка-2 shot-convert-text-number6

Конвертирај или притиснете ги броевите за да се зачуваат како текст во опсег

Претпоставувајќи дека сакате да ги конвертирате или да ги принудувате броевите да бидат складирани како текст во опсег како што е прикажано на екранот подолу. Можете да го направите тоа со Конвертира помеѓу текст и број корист како што следува:

1. Изберете го опсегот што сакате да го конвертирате бројот во текст и примени го утилитот (Кликнете Kutools > содржина > Конвертира помеѓу текст и број).

2. Изберете Број на текст опција. Погледнете го екранот:

3. клик Ok or Применуваат копче. Ќе ги видите резултатите како што е прикажано во подолу слики од екранот. Совет: Ако сакате да ги примените функциите на оваа алатка во нов опсег по оваа операција, ве молиме кликнете Применуваат копче. Таа нема да ја затвори услугата, и може да ја примени на нов опсег на ќелии. Кликни Ok ќе ја затвори услугата.

стрелка-2

стрела сино десен меурЗабелешки:

1. Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z) кратенки.

2. Оваа алатка ќе ги конвертира броевите / вредностите во клетките на кои им претходи апостроф.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.