Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо конвертирајте повеќе XLSX датотеки во XLS или PDF датотеки во Excel

Под одредени околности, треба да конвертирате повеќе Excel фајлови од xlsx формат во xls формат или да конвертирате многу работни книги во PDF датотеки. Нормално во Excel, можете да ја користите функцијата Save As за да го зачувате Excel формат како и другите формати што сакате. Ако имате стотици датотеки на Excel треба да се конвертираат, овој начин ќе биде досаден и одзема многу време. Но, со Формат конвертор of Kutools за Excel, можете брзо да ги направите следните опции:

Конвертирај повеќе XLSX датотеки во XLS датотеки во Excel

Конвертирај повеќе XLS-датотеки во XLSX-датотеки во Excel

Конвертирај повеќе Excel работни книги во PDF датотеки во Excel


Кликнете Kutools More >> Работа >> Формат конвертор. Погледнете слики од екранот:

шут формат на датотека конвертор 01
-1
shot конвертира формат на датотека 001

Конвертирај повеќе XLSX датотеки во XLS датотеки во Excel

Општо земено, XLSX формат на датотеки се залага за Excel 2007 и подоцнежните верзии, додека XLS формат се залага за верзии на Excel 97-03, можете брзо да конвертирате повеќе XLSX-датотеки во XLS-датотеки во Excel со следните чекори:

1. Притиснете ја оваа алатка со кликање Kutools More > Работа > Формат конвертор.

2. Во Конвертор на формат на датотеки дијалогот, направете ги следните операции:

 • (1.) Изберете го типот на формат на датотеки на Excel што сакате да го конвертирате од тип паѓачкото мени, во овој случај, одберете Excel 2007 или повисок на Excel 97-2003;
 • (2.) Кликнете shot-file-format-button1 копчето за да додадете датотеки или папки кои сакате да го конвертирате формат на датотека, и shot-file-format-button2 копчето може да ги избрише датотеките или папките што не ви се потребни;
 • (3.) За да изберете излезен директориум за овој нов формат на датотеки на Excel со кликање shot-file-format-button3 копче;
 • (4.) Ако не сакате да ги задржите изворните датотеки по конверзијата, ве молиме проверете Избришете изворни датотеки по конверзијата.
 • (5.) Ако сакате да го задржите изменетиот датум на оригиналните датотеки, ве молиме проверете Чувајте го изменетиот датум на оригиналните датотеки.

shot конвертира формат на датотека 004

3. Потоа кликнете OK копчето за започнување на конверзијата, по завршувањето на конверзијата, ќе се прикаже нова работна книга за да ги прикаже деталите за конверзијата. Погледнете го екранот:

shot конвертира формат на датотека 005

4. И потоа одете во наведената папка за да го проверите форматираниот формат на датотека.


силна> Конвертирај повеќе XLS-датотеки во XLSX-датотеки во Excel

1. Примени го ова Формат конвертор корист, и во Конвертор на формат на датотеки дијалогот, направете ги следните операции:

 • (1.) Изберете го типот на формат на датотеки на Excel што сакате да го конвертирате од тип паѓачкото мени, во овој случај, одберете Excel 97-2003 до Excel 2007 или повисок;
 • (2.) Кликнете shot-file-format-button1 копчето за да додадете датотеки или папки кои сакате да го конвертирате формат на датотека, и shot-file-format-button2 копчето може да ги избрише датотеките или папките што не ви се потребни;
 • (3.) За да изберете излезен директориум за овој нов формат на датотеки на Excel со кликање shot-file-format-button3 копче;
 • (4.) Ако не сакате да ги задржите изворните датотеки по конверзијата, ве молиме проверете Избришете изворни датотеки по конверзијата.
 • (5.) Ако сакате да го задржите изменетиот датум на оригиналните датотеки, ве молиме проверете Чувајте го изменетиот датум на оригиналните датотеки.

shot конвертира формат на датотека 002

2. клик OK за да започнете да го конвертирате избраниот формат на датотеки на Excel. По завршувањето на конверзијата, ќе се покаже нова работна книга за да се прикажат деталите за конверзијата. Погледнете го екранот:

shot конвертира формат на датотека 003

3. И наведениот формат на датотеки е конвертиран во ваша потреба, ве молиме одете до вашата дестинација за да ги видите.


Конвертирај повеќе Excel работни книги во PDF датотеки во Excel

Ако сакате да конвертирате повеќе Excel фајлови во PDF датотеки, оваа алатка исто така може да ви помогне.

1. Стартувај датотека Excel и применувај го ова Формат конвертор алатка со кликање Kutools More > Работа > Формат конвертор.

2. Во Конвертор на формат на датотеки дијалогот, направете ги следните операции:

 • (1.) Изберете го типот на формат на датотеки на Excel што сакате да го конвертирате од тип паѓачката листа, во овој пример, одберете Excel работна книга во PDF;
 • (2.) Кликнете shot-file-format-button1 копчето за да додадете датотеки или папки кои сакате да го конвертирате формат на датотека, и shot-file-format-button2 копчето може да ги избрише датотеките или папките што не ви се потребни;
 • (3.) За да изберете излезен директориум за овој нов формат на датотеки со кликање shot-file-format-button3 копче;
 • (4.) Ако не сакате да ги задржите изворните датотеки по конверзијата, ве молиме проверете Избришете изворни датотеки по конверзијата.
 • (5.) Ако сакате да го задржите изменетиот датум на оригиналните датотеки, ве молиме проверете Чувајте го изменетиот датум на оригиналните датотеки.

shot конвертира формат на датотека 006

3. Потоа кликнете OK за да започне конвертирање, сите наведени датотеки на Excel се конвертирани во PDF датотеки, и ќе се прикаже нова работна книга за да се прикажат деталите за конверзијата. Погледнете го екранот:

shot конвертира формат на датотека 007

Забелешка: Сите датотеки во наведената папка што ги вклучуваат потпарките ќе бидат претворени во формат на датотеки, исто како што сакате.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.