Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо копирајте го поставувањето на страницата од еден работен лист на други или цела работна книга во Excel

Кога сте ги конфигурирале поставките за поставување на страницата на работниот лист, а потоа сакате да ја копирате поставката на страницата од еден работен лист на други или цела работна книга во Excel. како може да ги копирате и примените поставките за поставување на страницата на другите работни листови или целата работна книга? Со Kutools за Excel's Копирај ја страницата алатка, можете брзо да ја копирате и примените поставката на страницата од тековната работна маса на специфични работни листови или цела работна книга во Excel.

Копирање на страницата од една работна лист до други или цела работна книга


Кликнете Kutools More >> Печатење >> Копирај ја страницата. Погледнете слики од екранот:
страница за копирање на страницата за копирање 1


Копирање на страницата од една работна лист до други или цела работна книга

1. Активирајте го работниот лист што ги содржи поставките за поставување на страница што сакате да ги копирате на други работни листови или целата работна книга, а потоа примената на оваа алатка со кликање Kutools More > Печатење > Копирај ја страницата.

2. Во Копирај ја страницата дијалог прозорецот, ве молиме проверете ги работните листови кои сакате да го копирате поставувањето на страницата во левото поле. Сите подесувања за поставување на страница ќе бидат наведени во десната страна, како што се атрибутите за поставување на страница, атрибутите на маргината, атрибутите за заглавие / подножје и атрибутите за поставување на лист, можете да дојдете долу за да ги видите сите атрибути. Ако има некои атрибути на тековната работна табела што не сакате да ја копирате и да се однесувате на други работни листови, ве молиме да ги проверите на десната страна. Погледнете го екранот:

страница за копирање на страницата за копирање 03 03

A: Сите работни листови на тековната работна книга ќе бидат наведени овде освен тековниот или активниот работен лист (Ги содржи поставките за поставување на страница што сакате да ги копирате и да ги примените на други работни листови или цела работна книга).

B: Сите поставувања за поставување на страницата на тековниот или активниот работен лист ќе бидат наведени тука. Совет: Ако има некои поставувања за поставување на страница што не сакате да ги копирате и да ги примените на други работни листови, ве молиме да ги проверите.

3. Кликнете OK за копирање и примена на поставување на страницата на други работни листови. Забелешка: Ако ги избравте сите работни листови во левата страна, ќе го копира и примени поставувањето на страницата на целата работна книга.

4. Сите работни листови што ги избравте ќе имаат иста подесување на страницата. Можете да отидете да го прегледувате поставувањето на страницата на секој работен лист со кликање Види > Формата на страната. Погледнете го екранот:

страница за копирање на страницата за копирање 04 04


Демо: Брзо копирање на страницата од еден работен лист на други

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.