Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирајте ги клетките со бојата на фонтот во Excel

Во Excel, можете да филтрирате клетки според некои критериуми, како што се поголеми од, помалку од, но дали некогаш сте се обиделе да ги филтрирате клетките врз основа на одредена боја на фонтот или бојата на фонтот на една специфична ќелија? Еве, Kutools for Excel"S Special Filter функцијата може да ви помогне брзо и лесно да ја решавате оваа работа во Excel.

Филтрирајте ги клетките по боја на фонт


Кликнете Kutools Plus > Special Filter > Special Filter, проверете Format опција и одберете Font Color форма паѓачката листа. Погледнете го екранот:

doc филтер по боја на фонт 1

doc стрелка десно doc филтер по боја на фонт 2


Филтрирајте ги клетките по боја на фонт

1. клик Kutools More > Special Filter > Special Filter за да се овозможи Special Filter дијалогот и кликнете за да ја одберете колоната што сакате да ја филтрирате.
doc филтер по боја на фонт 3

2. Потоа во Special Filter дијалог, сторете го ова:

1, Проверете го Format полето за избор;

2, Одберете Font Color од левата падачка листа;

3, Изберете една боја која сакате да ја филтрирате од десното паѓачко мени;

4, Или можете да кликнете doc филтер по боја на фонт 4 копчето за да ја цица бојата од ќелијата што сакате да ја филтрирате.
doc филтер по боја на фонт 5

3. клик Ok. Појавува дијалог за да ве потсети колку клетки се филтрираат.
doc филтер по боја на фонт 6

4. Кликнете на OK копчето за да го затворите дијалогот.

Тогаш клетките се филтрирани од специфичната боја на фонтот.

doc филтер по боја на фонт 7

doc стрелка десно

doc филтер по боја на фонт 8

Забелешки:

1. Ако сакате да ја промените бојата на фонтот или бојата на заднината на филтрираните резултати за осветлување, можете да проверите Font Color or Background Color полето за избор и изберете боја во Processing of result делови во Special Filter дијалог. Погледнете слики од екранот:
doc филтер по боја на фонт 9

doc филтер по боја на фонт 7

doc стрелка десно

doc филтер по боја на фонт 10

2. Ако сте го провериле Select entire row опција во Special Filter дијалогот, ќе ги одбере целите редови на сите филтрирани ќелии.
doc филтер по боја на фонт 11


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.