Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите верзијата на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо филтрирајте ги клетките со големи или мали букви во Excel

Некои корисници на Excel може да означат важни записи со големи букви во Excel. Но, за износот на долга листа на записи, како тие можат брзо да ги дознаат овие записи со големи букви? Kutools за Excel Специјален филтер функција може да ви помогне брзо да филтрирате клетки со големи или мали букви од листата во Excel.

Филтрирај ги клетките со големи букви во Excel

Филтрирај ги клетките со мали букви во Excel


Кликнете на Kutools Plus >> Посебен филтер >> Посебен филтер, видете го екранот:

Кликнете овде за да ја преземете најновата верзија на Kutools за Excel.


Филтрирај ги клетките со големи букви во Excel

Можете да го примените Специјален филтер функција за филтрирање на клетките со големи букви од списокот лесно во Excel.

1. Изберете ја листата со која ќе ги филтрирате ќелиите со големи букви и кликнете Kutools More > Специјален филтер > Специјален филтер.

2. Во дијалогот Специјален филтер, проверете го Текст опција, одберете Горниот текст од паѓачката листа подолу, и кликнете на Ok копче. Погледнете го екранот:

3. Во отстранувањето на полето за дијалог Kutools за Excel, кликнете на OK копче.

Сега можете да ги видите сите клетки со голем текст се филтрирани. Погледнете го екранот:


Филтрирај ги клетките со мали букви во Excel

на Специјален филтер функција, исто така, може да филтрира клетки со мали букви од списокот лесно во Excel.

1. Изберете ја листата со која ќе ги филтрирате ќелиите со мали букви и кликнете Kutools More > Специјален филтер > Специјален филтер.

2. Во дијалогот Специјален филтер, проверете го Текст опција, одберете Текст со мали букви од паѓачката листа подолу, и кликнете на Ok копче. Погледнете го екранот:

3. Сега дијалогот се појавува и покажува колку клетки се пронајдени. Ве молиме кликнете на OK копчето за да го затворите.

Сега можете да ги видите сите клетки со мали букви се филтрирани. Погледнете го екранот:


Забелешки:

1. Ако сте ја навеле бојата на фонтот и бојата на заднината во Обработка на резултати секција, ќе додаде боја на бои и боја на позадина за сите филтрирани клетки.

2. Ако треба да ги изберете целите редови на сите филтрирани клетки, ве молиме проверете го Изберете го целиот ред опција.


Демо: Филтрирајте ги клетките со големи или мали букви во Excel

Во ова видео, на Kutools јазичето и Kutools More јазичето се додава од Kutools за Excel. Ако е потребно, ве молиме кликнете овде да имате бесплатен пробен период без ограничување на 60-ден!

Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.