Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо да ги пронајдете и пополните недостапните броеви во редослед во Excel

Претпоставувајќи дека имате листа на секвенциски броеви кои промашуваат некои броеви во оваа секвенца како што е прикажано на екранот подолу. Сега сакате да ги пронајдете исчезнатите броеви во оваа секвенца, а потоа да ги пополните недостасните броеви за да ја завршите секвенцата, како можете брзо да ги пронајдете и пополните недостасуваните броеви? Со Kutools за Excel"S Најдете го бројот на исчезнати секвенци алатка, можете брзо да ги пронајдете и пополните недостасните броеви во листа на секвенци во Excel.

shot пронајде недостасува низа број 1

Пополнете недостасува броеви во низа

Вметнете празни редови додека наидувате на недостасува броеви во секвенца

Вметнете нова колона со посебен недостаток на маркер

Пополнете боја на позадина додека наидувате на недостасува броеви


Кликнете Kutools >> Вметнете >> Најдете го бројот на исчезнати секвенци. Погледнете слики од екранот:

стрела со стрела shot пронајде недостасува низа број 3

Пополнете недостасува броеви во низа

За да ги пополните исчезнатите броеви во секвенца во Excel, потребно е само чекори на 3.

1. Изберете ја секвенцата број и примени ја алатката со кликање Kutools > Вметнете > Најдете го бројот на исчезнати секвенци.

2. Потоа во Најдете го бројот на исчезнати секвенци дијалог, проверете Внесување на бројот на исчезнатите секвенци опција. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 4

3. Потоа кликнете Ok, и се појавува дијалог и ви покажува колку многу исчезнати броеви беа пронајдени, а вие само треба да кликнете OK да го затвори. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 5

Сега се вметнати сите броеви што недостасуваат.

shot пронајде недостасува низа број 1 стрела со стрела shot пронајде недостасува низа број 6

Вметнете празни редови додека наидувате на недостасува броеви во секвенца

Ако сакате да внесете празни редови додека наидувате на недостасува броеви, исто така ви се потребни само чекори од 3 од Најдете го бројот на исчезнати секвенци алатка.

1. Изберете ја секвенцата и кликнете Kutools > Вметнете > Најдете го бројот на исчезнати секвенци.

2. Во Најдете го бројот на исчезнати секвенци дијалог, проверете Вметнување празни редови кога наидувате на броеви за исчезнати секвенци опција. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 7

3. клик Ok, тогаш прозорецот за појавување ви го покажува бројот на исчезнатите броеви, кликнете OK да го затвори. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 5

Сега празни редови се вметнуваат кога наидувате на недостасува броеви во избраната секвенца.

shot пронајде недостасува низа број 1 стрела со стрела shot пронајде недостасува низа број 8

Вметнете нова колона со посебен недостаток на маркер

Ако сакате да внесете нова колона веднаш до редоследот и да покажете специфичен маркер за исчезнати кога наидувате на броеви кои недостасуваат, исто така можете да ја користите оваа алатка.

1. Изберете ја секвенцата број и примени ја алатката со кликање Kutools > Вметнете > Најдете го бројот на исчезнати секвенци.

2. Потоа во Најдете го бројот на исчезнати секвенци дијалог, проверете Вметнување нова колона со следен недостасува маркер опцијата, потоа внесете го маркерот што ви треба во полето за текст. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 9

3. Потоа кликнете Ok, и дијалог се појавува за да се прикаже колку исчезнати броеви беа пронајдени, и само треба да кликнете OK да го затвори. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 5

Сега нова колона е вметната веднаш до колоната со секвенци, а специфичниот маркер се додава кога се сретнува со броевите на исчезнатите секвенци. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 10


Пополнете боја на позадина додека наидувате на недостасува броеви

Ако само сакате да ја обоите клетката додека наидувате на недостасува броеви, можете да сторите како подолу 3 чекори.

1. Изберете ја секвенцата број и примени ја алатката со кликање Kutools > Вметнете > Најдете го бројот на исчезнати секвенци.

2. Потоа во Најдете го бројот на исчезнати секвенци дијалог, проверете Пополнете боја на позадина опција, потоа одберете ја саканата боја од паѓачката листа. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 11

3. Потоа кликнете Ok, и се појавува дијалог за да ве потсетам колку исчезнати броеви беа пронајдени, а вие само треба да кликнете OK да го затвори. Погледнете го екранот:

shot пронајде недостасува низа број 5

Сега клетката е обоена кога се сретнува со броевите кои недостасуваат.

shot пронајде недостасува низа број 1 стрела со стрела shot пронајде недостасува низа број 12

Забелешки:

1. Оваа алатка не може да работи со листа со филтрирани секвенци.

2. Оваа алатка поддржува Врати (Ctrl + Z).


Демо: Брзо да ги пронајдете и пополните исчезнатите броеви во низа

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.