Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно ја наоѓате најчестата / најчесто користената вредност (збор или број) во листата во Excel

Претпоставувајќи дека добивте повратна информација, и треба да го знаете одговорот што најчесто се појавува меѓу одговорите. Нормално, можете да го користите формула или VBA код за да го постигнете. За заштеда на вашето работно време, Kutools за Excel"S Најдете најчеста вредност функцијата може да ви помогне брзо да ја пронајдете најчестата вредност во листата со само неколку кликања.

Најдете најчеста вредност само со неколку кликања


Кликнете Kutools > Помошник на Формула > Најдете најчеста вредност. Погледнете го екранот:

shot најдовте најчеста вредност 01


Најдете најчеста вредност само со неколку кликања

Ве молиме да го направите следното, за да ја пронајдете најчестата вредност во листата во Excel.

1. Изберете празно клетка (вели клетка E2) за поставување на пронајдениот резултат, потоа кликнете Kutools > Помошник на Формула > Најдете најчеста вредност.

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, ве молиме кликнете на shot најдовте најчеста вредност 1 копчето за да ја изберете листата со најчестата вредност што треба да ја пронајдете, а потоа кликнете на OK копче.

shot најдовте најчеста вредност 1

Потоа можете да видите дека најчестата вредност на наведената листа е населена во ќелијата E2.

shot најдовте најчеста вредност 1

Белешки:

1. Оваа функција се применува само на една колона и ќе прикаже вредност на грешка ако има празно клетки во листата.

2. Таа ја прикажува само првата најчеста вредност, ако има повеќе појавени резултати.


Демо: Најдете најчеста / најчесто користена вредност (збор или број) во листата

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.