Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо замрзнување на прозорците на повеќе работни листови во Excel

Ако имате повеќе работни листови со сличен распоред во работна книга, на пример, секој работен лист вклучува продажба на секој месец и сакате да ги замрзнете прозорците низ овие работни листови за полесно прегледување на податоците, како можете да направите? Секако, командата за замрзнување на Excel може да го стори тоа. Сепак, командата за замрзнување паноа работи само во тековниот работен лист и мора постојано да ги применувате замките за замрзнување во секој работен лист. Но Kutools за Excel"S Замрзнување на повеќе работни листови алатка може да замрзне стакла во сите работни листови во работна книга одеднаш кликнете.

Замрзнете ги прозорците на повеќе работни листови


Кликнете Kutools More>> Лист >> Замрзнување на повеќе работни листови. Погледнете го екранот:


Замрзнете ги прозорците на повеќе работни листови

Овозможете ја работната книга за која сакате да ги замрзнете прозорците низ работните листови и изберете ја ќелијата што сакате да ја замрзнете, потоа кликнете Kutools More> Лист > Замрзнување на повеќе работни листови. Потоа можете да видите дека сите работни листови од работната книга се замрзнати стакла на иста локација на ќелијата.

штит-замрзнување-стакла-2

стрела-стрела

штит-замрзнување-стакла-3

Забелешка: Ако сакате да ги одмрзните стаклата, можете да кликнете Претпријатие > Лист > Ги замрзнуваме повеќе работните листови.


Демо: Брзо замрзнување / одмрзнување на стаклата во повеќе работни листови во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.