Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо скријте ги и прикажете ги заглавјата на колоните и редовите во тековниот работен лист

Кога работите на Excel работната книга, понекогаш можеби ќе треба да ги скриете заглавјата на колоните и редовите за одредена цел. Моќната алатка - Kutools за Excel содржи едноставна карактеристика која може да ви помогне брзо да ја менувате кривата и прикажување на насловите на колоните и редовите.


Кликнете на Kutools Plus >> Дизајн на работниот лист, а во лентата ќе се појави нова картичка Дизајн, видете слики од екранот:

-1

Употреба:

1. Примени ја оваа алатка со кликање Kutools More> Дизајн на работниот лист, И дизајн јазичето ќе биде прикажано во лентата, видете го екранот:

2. И потоа проверете го или исклучете го Прикажи го заглавија опција во Види група за да го вклучите прикажување и криење на насловите на колоните и редовите:

(1.) Ако го отштиклирате ова Прикажи го заглавија опцијата, заглавјето на колоната и редот се скриени одеднаш од тековниот работен лист, видете го екранот:

(2.) Ако ја проверите оваа опција, заглавувањето на колоната и редот ќе бидат прикажани одеднаш, видете го екранот на екранот:

Забелешка: Оваа функција се применува само на тековниот работен лист. Ако сакате да ги прикажете или скриете заглавјата на колоните и редот на сите работни листови, можете да го користите ова Погледнете Опции функција.


Демо: Брзо скријте ги и прикажи ги насловите на колоните и редовите во тековниот работен лист

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.