Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно да се скрие или да се откријат именуван опсег во Excel

Нормално, можете да го примените кодот на VBA за да ги скриете или да ги откријате именуваните опсези во Excel. Овде можете лесно да скриете или обележете одреден опсег на име или сите имени опсези во Excel со Kutools за Excel"S Скриј / обележи име на опсег алатка.

Сокриј / Откажи го именскиот опсег во Excel


Кликнете Kutools > Name Tools > Скриј / обележи име на опсег. Погледнете го екранот:

shot hide unhide named range 1


Сокриј / Откажи го именскиот опсег во Excel

Можете да ги сокриете или откачите именуваните опсези како што следи.

1. клик Kutools > Name Tools > Скриј / обележи име на опсег. Погледнете го екранот:

2. Во Скриј / обележи име на опсег дијалогот, можете да ги видите сите именувани опсези во вашата работна книга се наведени во Листа со име кутија.

За да го отстраните името на опсегот, ќе го скриете името на опсегот. За да го проверите името на опсегот, ќе се прикажат имињата на опсегот. Погледнете го екранот:

Како што е прикажано во горната скриншот, имињата на опсегот Add_range и Sheet1_range ќе бидат прикажани во работната книга, но имињата на непроверени опсези New_Range1 и Test_range ќе бидат скриени. Погледнете го екранот:


Демо: Лесно да се скрие или да се откријат именуван опсег во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.