Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо нагласете ги сите формула клетки со бои во Excel

Формулите се многу корисни за Excel корисниците, понекогаш можеби ќе сакате да ги истакнете сите формулирани ќелии, така што ќе можете лесно да ги видите со погледот. Ако имате Kutools за Excel, Со Дизајн на работниот лист алатка, можете да ги нагласите сите формули клетки во тековната работна книга со еден клик.


Кликнете Kutools More >> Дизајн на работниот лист, и нов дизајн јазичето ќе се појави во лентата, видете слики од екранот:

формула за осветлување на изразување 01
-1
формула за осветлување на изразување 02

користење

1. Отворете ја работната книга за која сакате да ги нагласите формулите.

2. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More > Дизајн на работниот лист, и нов дизајн јазичето ќе се прикаже во лентата, а потоа кликнете Означете ги формулите опција во Види група, видете го екранот:

формула за осветлување на изразување 02

3. И сите клетки на формулите во тековната работна книга се истакнати одеднаш.

shot-highlight-формули-3


Белешки:

1. клик Означете ги формулите ќе ја исклучи функцијата.

2. Ако го затворите Дизајн на работниот лист, оваа опција ќе биде оневозможена.

3. Можете да наведете бојата на ознака, ве молиме кликнете Подесувања под дизајн јазичето, и во Поставувања за алатки за дизајн дијалогот, можете да ја изберете бојата за означување на заклучениот опсег, скриени формули, формули и име на опсег, видете слики од екранот:

формула за осветлување на изразување 03
-1
shot-highlight-формули-5

Демо: Брзо нагласете ги сите формула клетки со бои во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.