Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо вметнете ги паузите на страницата на секој x редови во работниот лист на Excel

Претпоставувајќи дека имате голем работен лист со стотици и илјадници редови, и сега, сакате да вметнете страница на пауза секој 5 редови за печатење на работниот лист секој 5 редови секоја страница. Нормално, можете брзо и лесно да вметнувате паузи на страници за цели страници, меѓутоа, не поддржува вметнување на страницата на пауза секој x ред во Excel. Денес, јас ќе препорача корисна алатка - Kutools за Excel, Со Внеси страната за секој ред функција, можете брзо да ги вметнете паузите на страницата во одреден интервал.

Кликнете Kutools More >> Печатење >> Внеси страната за секој ред, видете го екранот:

снимката со вметнати страници се скрши секој друг ред 001


Употреба:

1. Активирајте го работниот лист што сакате да го внесете паузите на страницата.

2. Потоа примени ја оваа функција со кликање Kutools More > Печатење > Внеси страната за секој ред, видете го екранот:

снимката со вметнати страници се скрши секој друг ред 001

3. Во исфрлен надвор Внеси страната за секој ред дијалог прозорецот, наведете го интервалот на редовите што сакате да ја вметнете страницата паузи помеѓу нив, видете го екранот:

снимката за вметнување на страницата се скрши секој ред 2

4. Потоа кликнете Ok копчето, и паузите на страницата се вметнати во работниот лист секој 5 ред како што е прикажано на следнава слика:

снимката за вметнување на страницата се скрши секој ред 3


Забелешка:

За да ги отстраните сите прекини на страницата на работниот лист, треба да кликнете Формата на страната > Прекините > Ресетирај ги сите прекршувања на страницата, видете го екранот:

снимката за вметнување на страницата се скрши секој ред 4


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.