Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо креирајте и вметнете единствени секвенцијални броеви во Excel

Нормално, лесно е да се вметнат секвенциски броеви во соседните ќелии на Excel со влечење на глувчето, откако ќе внесете два броја, како што се 1 и 2. Меѓутоа, ако сакате да вметнете кориснички секвенцијални броеви во Excel, како што се 000 - 001, 000 - 002, ... 000 - 020, тоа е доста тешко бидејќи не можете да додадете 0 на почетокот на ќелиите, освен ако не ги конвертирате броевите во текст. Сега, со Внеси Број на секвенца корист на Kutools за Excel, можете да креирате било кој број на кориснички секвенци и да ги вметнете брзо. Со оваа корисна алатка, можете:

Брзо креирајте и вметнете единствени секвенцијални броеви во голем број на клетки

Брзо креирајте и вметнете повторени секвенцијални броеви во голем број на клетки

Брзо креирајте и внесете секвенцијални броеви во споените ќелии


Кликнете Kutools >> Вметнете >> Внеси Број на секвенца. Погледнете го екранот:

шут вметнува секвенца броеви01 стрелка на стрелка десно снимен број на секвенца 1 2

Брзо креирајте и вметнете единствени секвенцијални броеви во голем број на клетки

Ако сакате брзо да креирате и пополнете опсег на ќелија со кориснички секвенцијални броеви во Excel, можете да го направите како што следува:

1. Изберете опсег што сакате да го вметнете секвенцијалните броеви и примена на оваа алатка со кликање Kutools > Вметнете > Внеси Број на секвенца да се отвори Внеси Број на секвенца дијалог-кутија.

shot-insert-sequence-number2

2. Во Внеси Број на секвенца дијалог прозорецот, ве молиме кликнете нови копче за да се прошири овој дијалог прозорец. Во долниот лев панел, креирајте сопствени секвенцијални броеви, во исто време, можете да го прегледате резултатот од вашата прилагодена секвенца во долниот десен список со листа, видете го екранот:

shot-insert-sequence-number3

3. По завршувањето на вашите поставки, кликнете Додај копчето за да додадете своја прилагодена секвенца во горенаведеното поле со списоци, и одберете ја ставката што сте ја креирале, а потоа кликнете Пополнете опсег копчето за да ги внесете броевите на секвенци во избраниот опсег. Погледнете слики од екранот:

shot-insert-sequence-number4
-1
shot-insert-sequence-number5

4. По внесувањето на секвентните броеви, затворете го овој дијалог.


Брзо креирајте и вметнете повторени секвенцијални броеви во голем број на клетки

Понекогаш, можеби ќе треба да ги повторите секвенцијалните броеви, како AA-001, AA-002, AA-003, AA-001, AA-002, AA-003 ... во голем број на ќелии, Внеси Број на секвенца алатка, исто така, може да се справи со оваа работа.

1. Изберете ги ќелиите за кои сакате да ја вметнете повторената секвенца.

2. Потоа примени ја оваа функција со кликање Kutools > Вметнете > Внеси Број на секвенца да се отвори Внеси Број на секвенца дијалог-кутија.

shot-insert-sequence-number5

3. Во Внеси Број на секвенца дијалог прозорецот, кликнете нови копче за да го прошири дијалогот. Во долниот лев панел, креирајте сопствени секвенцијални броеви, а потоа проверете Краен број кутија и внесете го крајниот број од кој сакате да ја повторите секвенцата од. Во исто време, можете да го прегледате резултатот од вашата прилагодена секвенца во долниот десен список со листа, видете го екранот:

shot-insert-sequence-number5

4. Потоа кликнете Додај копчето за да го додадете новиот прилагоден секвенца во горната листа со списоци, и одберете ја ставката што сте ја креирале, а потоа кликнете Пополнете опсег копчето за постојано внесување на секвенците во избраниот опсег. Потоа затворете го дијалогот. Погледнете слики од екранот:

shot-insert-sequence-number5  2 shot-insert-sequence-number5

Брзо креирајте и внесете секвенцијални броеви во споените ќелии

Како што сите знаеме, кога сакаме да ја искористиме рачката за пополнување за да ги пополниме секвентните броеви во споените ќелии, рачката за пополнување нема да стапи на сила, но, ако имате Kutools за Excel, неговата моќна алатка - Внеси Број на секвенца може брзо и лесно да ја реши оваа задача.

1. Изберете ги споените ќелии што сакате да ги пополните реден број.

2. Потоа оди на Внеси Број на секвенца дијалог прозорецот, кликнете нови копче за да го прошири дијалогот.

shot-insert-sequence-number5

3. Во проширениот дијалог-кутија, во долниот лев панел, креирајте сопствени секвенцијални броеви, истовремено можете да го прегледате резултатот од вашата прилагодена секвенца во долниот десен список со листа, видете го екранот:

shot-insert-sequence-number5

4. По завршувањето на поставките, кликнете Додај копчето за да ја додадете креираната низа во горната листа со списоци, и одберете ја ставката што сте ја креирале, а потоа кликнете Пополнете опсег копчето за внесување на секвентните броеви во споените ќелии. Потоа затворете го дијалогот. Погледнете слики од екранот:

shot-insert-sequence-number5  2 shot-insert-sequence-number5

совети:

1. Во Внеси Број на секвенца дијалогот, ќе ги означи последните вметнувани секвенцијални броеви во Претходно листата, и ако го внесете овој секвенциски број следниот пат, првиот секвенцијален број ќе биде обележан во Следна листа. Погледнете го екранот:

shot-insert-sequence-number6

2. Можете да кликнете нови копчето за да креирате повеќе секвенцијални броеви.

3. Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.