Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наоѓајте и прекинувајте ги прекините врски (надворешни референци) во Excel

Нормално ќе содржи многу надворешни референци (исто така повикуваат врски) во голема работна книга за извештаи, бидејќи луѓето често можат да создадат врски со други ќелии, друг лист и работна книга за изготвување на работна книга за извештаи. Ако претпоставите дека имате работна книга која содржи многу линкови, нема начин за наоѓање и лоцирање на ќелиите што содржат линк во Excel. Но, со Kutools за Excel Најди ги и скршите скршени врски корист, можете лесно:


Кликнете Kutools >> линк >> Најди ги и скршите скршени врски. Погледнете слики од екранот:

шут најде пауза линкови 01 стрелка-голема

Ве молиме погледнете ја следнава слика од сликата, и ќе видите во ќелиите Колона А содржи врски со други извори на податоци. Погледнете го екранот:

Ако конфигурирате дакако формули во клетките наместо нивните пресметани резултати in Опции на Excel, На Колона А во горенаведената снимка ќе стане следна. Погледнете го екранот:

На пример, ќелијата A2 ги поврзува клетките B2 на пондериран просечен лист во KTE_2013_TESGING_150108.xlsx (= '=' Z: \ KTE \ Тест работни книги \ [KTE_2013_TESTING_150108.xlsx] пондериран просек '! B2).


Наведете ги сите врски во листата за наоѓање и навигација меѓу ќелиите со линкови

Можете да ги наведете сите такви врски на работната книга во листата во Најди ги и скршите скршени врски дијалог-кутија како што следува:

1. Отворете ја работната книга за која сакате да имате листа на линкови, а потоа примени ја алатката (Кликнете Kutools > линк > Најди ги и скршите скршени врски). Забелешка: работната книга мора да содржи линкови. Погледнете го екранот:

2. Ако Погледнете ја ќелијата опцијата е проверена, кога ќе кликнете на врската во листата. Ќе пронајде и ќе стигне до одредена ќелија која ја содржи врската во работниот лист. Ако статусот на врската е грешка, тоа значи дека врската е скршена.


Наведете ги сите прекинати врски во листата

Ако сакате да имате листа на сите прекинати врски на работната книга, направете го следново (промена на филтерот Сите прекинати врски). Погледнете го екранот:

И ќе ги наброите сите прекинати врски на работната книга во Најди ги и скршите скршени врски дијалог прозорецот како:


Листа и филтрирање врски врз основа на извор на податоци

Можете исто така да ги наброите сите врски врз основа на специфичен извор на податоци. Променете го филтерот до изворот на податоци што сакате да имате листа како:

Потоа ќе имате листа на ќелии сите линкови до специфичниот извор на податоци како:


Прекинете ги сите линкови (прекинати врски) што сакате

Без оглед на статусот на врските е прекината (Грешка) или не, можете да ги скршите линковите од нивните извори на податоци. На пример, сите линкови на следната снимка на екранот се проверуваат, ако кликнете Прекинете врска копчето, ќе ги скрши сите линкови од нивните извори на податоци и ќе ги замени ќелиите со тековните прикажани вредности. Ќе ги видите резултатите како:

-1

Совет:

Ќе ги скрши проверените врски од нивните извори на податоци, ако кликнете Прекинете врска копче. Затоа ве молиме проверете дали линковите што сакате да ги скршите се проверуваат во листата пред да кликнете Прекинете врска копче.


Забелешка:

Оваа алатка поддржува Undo (CTRL + Z).


Демо: Брзо да ги пронајдете и да ги скршите скршените врски (надворешни референци) во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.