Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо наведете ги сите датотеки и под-директориуми на папка или директориум во Excel

Многу луѓе можеби се прашуваат зошто не постои директен начин да се добие и да се создаде листа на датотеки од одредена папка или директориум во Excel. Но, со Kutools за Excel"S Листа на имиња алатка, сите датотеки и под-директориуми на одредена папка или директориум ќе бидат наведени со атрибутите на датотеката во Excel.

Наведете ги сите имиња на датотеки од папки во нова работна лист


Кликнете Kutools More > Увоз извоз > Листа на имиња. Погледнете го екранот:

снимена листа со имиња на датотеки 1


Наведете ги сите имиња на датотеки од папки во нова работна лист

1. Отворете ја работната книга што сакате да креирате листа на датотеки од одредена папка во новата работна табела, а потоа да ја примените Листа на имиња алатка со кликање Kutools More > Увоз извоз > Листа на имиња.

2. Во Листа на имиња дијалогот, направете ги следните операции:

(1.) Кликнете 123 копчето за да го изберете директориумот за кој сакате да ги наведете датотеките;

(2.) Ако треба да ги наведете датотеките во потпапки или да ги наведете скриените датотеки, ве молиме проверете Вклучи датотеки во поддиректориуми or Вклучи скриени датотеки и папки опција.

(3.) Одредете го типот на датотека што сакате да ја наведете под Тип на датотека дел;

(4.) Изберете една единица за големина на датотека која сакате да ја прикажете од Единица за големина на датотеки секција.

(5.) Проверка Направете хиперврски опцијата ќе создаде хиперврски за секоја наведена датотека.

shot-filenames-list2

3. По завршувањето на горните поставки, кликнете OK за да ја креирате листата. Сите датотеки содржани во папката се прикажани со некои атрибути во новата работна табела. Погледнете го екранот:

shot-filenames-list3

Совет: Листата ќе содржи други атрибути, како што се големината на датотеката, типот на датотека, датумот на креирање и така натаму.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Eleanor H · 4 years ago
  I have experiencing the same issue as Gary P. The app will not list files in folders with more than 10,000 files, even if I specify a file type
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Eleanor H"]I have experiencing the same issue as Gary P. The app will not list files in folders with more than 10,000 files, even if I specify a file type[/quote]
   We will enhance it soon. :-)
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Abhijit Ghatge · 1 years ago
    Has this issue been addressed in the recent versions....I am using v16.5 and it does not list anything above 32766 files...tried couple of times but still stops at the same level
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Gary P. · 4 years ago
  This is a cool tool but it won't list files in folders with more than 10,000 files. I have multiple folders with 100,000 PDF files I'm trying to use this tool for. Any way to change the limit?