Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо спојте ги соседните ќелии во колони со исти податоци / вредност во Excel

Во Excel, за спојување на соседните ќелии со ист датум или вредност во опсег, можеби ќе треба да го користите Спојување и центар да се спои соседните ќелии со исти податоци еден по еден. Но Kutools за Excel"S Спојте ги истите ќелии алатка може да ги спои сите соседни клетки во колони со исти податоци или вредност со еден клик.

Демонтирање на демоните за спојување / умерење


Кликнете Kutools >> Опсег >>Спојте ги истите ќелии, видете го екранот:


Употреба:

1. Изберете опсег што ви треба да ги споите ќелиите со истите податоци.

2. А потоа применувајте ја оваа алатка со кликање Kutools > Опсег > Спојте ги истите ќелии, а соседните ќелии имаат иста вредност ќе се спојат. Погледнете слики од екранот:

shot-join-same-cells-2 стрелка-голема shot-join-same-cells-3

Забелешки:

1. Оваа функција поддржува откажи;

2. Ако сакате да ги обединат споените ќелии и да ги пополните дупликатните податоци, ве молиме кликнете Повлечете ја ќелијата функција.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.