Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо спречи дупликат записи во колона во Excel

Кога станува збор за спречување или избегнување на дупликат записи во колона, можеме да ја разгледаме функцијата за валидација на податоци во Excel. Но, со користење на валидацијата на датуми за да спречите дупликати записи во колона, можеби ќе треба да поминете извесно време за тоа како да ја добиете. Сепак, со алатката Спречи дупликат записи of Kutools за Excel, можете лесно да спречите дупликат записи во колона во Excel.

Спречи дупликат записи во цела колона

Спречи дупликат записи во опсег на колоната

Спречи дупликат демо


Спречи дупликат записи во цела колона

Кликнете Kutools >> ПредВентилатор Пишување >> Спречи дупликат, видете го екранот:

шут спречи дупликати 1


Употреба:

1. Изберете една колона за која сакате да спречите дупликати записи.

2. И потоа примени ја алатката со кликање Kutools > Спречи пишување > Спречи дупликат, се појавува дијалог за да ве потсети дека ќе ја отстраните валидацијата на податоци во избраниот опсег ако ја продолжите операцијата. Погледнете го екранот:

shot отстрани дупликати9

3. клик Да за да продолжите, и се појавува дијалог за да ве потсетам дека избраниот опсег е спречен да пишувате дупликати. Погледнете го екранот:

shot отстрани дупликати10

4. клик OK, од сега, кога ќе се обидете да ги напишете истите податоци во истата колона, нема да ви биде дозволено. Погледнете го екранот:

shot отстрани дупликати12

Совет: ако не сте избрале ниту една колона пред да ја примените услугата, колоната на активната ќелија ќе биде поставена за да се спречат дупликати записи.


Спречи дупликат записи во опсег на колоната

Кликнете Kutools >> Спречи пишување >> Спречи дупликат, видете го екранот:

шут спречи дупликати 1

Употреба:

1. Изберете го опсегот во колоната за која сакате да избегнете дупликати записи, видете го екранот:

shot-prevent-duplicates4

2. клик Kutools > Спречи пишување > Спречи дупликат, и кликнете Да > OK во дијалозите за да се продолжи со операцијата. Погледнете го екранот:

shot отстрани дупликати9 shot отстрани дупликати11

кога ќе ги внесете истите податоци во овој избраниот опсег, се прикажува дијалог за да ве потсети дека вредноста што ја внесувате е неважечка. Погледнете го екранот:

shot отстрани дупликати13

Ако ги внесете истите податоци надвор од избраниот опсег во колоната, тоа е валидно, видете го екранот:

shot-prevent-duplicates6 стрела-стрела shot-prevent-duplicates7

Забелешка:

Оваа функција поддржува поништување (Ctrl + Z).


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Nils Magne · 4 years ago
  I wonder if we get any replies, this function is not working
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Emre · 4 years ago
  This function is not working! (Excel 2013 / 32 Bit)
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  JanToo · 4 years ago
  Function Not working (Excel 2010).
  Tested in New workbook
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   Rob Bamford · 1 years ago
   Did this get solved? I am thinking about purchasing KyTools but if the support is poor I might think again...
   • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Qiu hongkun · 5 months ago
    It cannot only prevent typing duplicate values.
    If you have other issue, please try to contact us via sales@extendoffice.com.