Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Печатете повеќе опсези / селекции на една страница во Excel

Нормално, кога ќе печатите повеќе опсези или селектирања, Excel внесува отстранување на страница помеѓу секој опсег што ќе предизвика многу отпад од печатење. Но Kutools за Excel's Печати повеќекратен избор на волшебник ви овозможува печатење на неопределени опсези без прекин на страницата, а исто така можете да го прилагодите редоследот на избраните опсези.


Кликнете Kutools More >> Печатење >> Печати повеќекратен избор на волшебник . Погледнете го екранот:

снимен печатење повеќекратен избор 1


Употреба:

1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools More> Печатење > Печати повеќекратен избор на волшебник.

2. Во Отпечатете го волшебникот за повеќекратен избор дијалог прозорецот, кликнете копчето за да ги додадете опсезите на листата што сакате да ја испечатите, додека копчето ќе ги отстрани опсезите што не ги сакате. На UP и Надолу Копчињата со стрелки помагаат за преуредување на редоследот на избраниот опсег. Погледнете го екранот:

3. Потоа кликнете Следна копчето за да продолжите, во овој чекор, можете да поставите поставување на страницата за печатење. Погледнете го екранот:

A: Користете стандардни поставки за печатење: со оваа опција, поставувањето на страницата на повеќекратните селекции ќе биде исто како и стандардните поставувања за печатење.

Користете ги прилагодувањата за печатење од тековниот работен лист: со опцијата, подесувањето на страницата од повеќекратните селекции ќе биде исто со активниот работен лист.

Наведете нови поставувања за печатење: ако сакате да поставите нова страница, можете да ја проверите оваа опција, а потоа кликнете Page Setup копчето за да ги поставите поставките на страницата што ги сакате.

B: Ако го изберете Додајте празно ред помеѓу опсезите опцијата, повеќекратните опсези ќе имаат простор еднаков на една висина на ред.

4. Потоа кликнете Следна копчето, наведете го акцијата за привремениот лист. Погледнете го екранот:

A: Ако ја проверите оваа опција, повеќекратните селекции ќе бидат копирани и вметнати на нов работен лист како поврзани објекти со слики, а новиот работен лист ќе биде активен, но нема да биде отпечатен.

B: Ако ја проверите оваа опција, новиот работен лист што го создадовте ќе биде отворен и отпечатен во исто време.

C: Ако ја проверите оваа опција, ќе се испечати новиот работен лист што ќе се креира, а потоа ќе се избрише.

5. И потоа кликнете Заврши копчето, сите опсези што сте ги избрале се додадени во нов работен лист како поврзани предмети со слики. И можете да ги преуредите во работниот лист. Погледнете го екранот:


Демо: Печатете повеќе опсези / селекции на една страница во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 300 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.