Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо отстрани време од формат на датум за трајно во Excel

Ако имате листа на податоци за датум за форматирање на клетки, и треба да го отстраните времето од времето за датирање на ќелиите за постојано и само да ја чувате формата на формат на датум во ќелиите, на пример, за отстранување на 12: 11: 31 од 1 / 21 / 2017 12: 11: 31 и направете го точно 1 / 21 / 2017. Нормално, можеби ќе треба да потрае некое време за да создадете формула за отстранување на временската ознака од ќелиите. Можеме ли да ја имаме вградената формула за таква намена во Excel? Со Kutools за Excel"S Најчесто користени формули, можете брзо да ја користите вградената формула за трајно отстранување на временската ознака од форматирањето на датумот во Excel.

Брзо отстранување на времето од дата-форматските ќелии


За да го отстраните времето од датираните временски формати на клетки, и оставете го само формат на датум како што е прикажано на следнава слика:

шут отстрани време од датумот 1

По инсталирањето Kutools за Excel, молам направете го следното:

1. Кликнете на празно клетка каде што сакате да го изведете резултатот, а потоа кликнете Kutools > Помошник на Формула > Отстрани го времето од датумот, видете го екранот:

2. Во Помошник на Формула дијалог прозорецот, кликнете шут отстрани време од датумот 4 копчето за да изберете датум за форматирање на датум за кој сакате да го отстраните времето, видете го екранот:

шут отстрани време од датумот 3

3. Потоа кликнете Ok копчето, времето е отстрането и само датумот е извлечен во избраната ќелија. Потоа, одберете ја излезната ќелија и повлечете ја рачката за пополнување на ќелиите што сакате да го отстраните времето од нивните соодветни ќелии, и сите датуми се извлечени, видете на екранот:

шут отстрани време од датумот 5

Забелешка:

Можете директно да ја примените оваа формула = ДАТУМ (ГОДИНА (A2), МЕСЕЦ (A2), ДЕН (A2)) за да се отстрани времето и да се задржи датумот само од датумот на формат на ќелијата.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.