Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо заменете повеќе акцентирани знаци со редовни знаци во Excel

Нормално, ако треба да ги замените акцентираните знаци во работните книги, постојано треба да ја користите функцијата "Најдете и замени" за замена на секој акцентиран лик во активната работна книга. Но, со Заменете акцентирани знаци корист на Kutools за Excel, практичен заштедувач на време, лесно можете да ги замените сите видови акцентирани ликови со редовни знаци во целата работна книга одеднаш.


Кликнете Kutools >> Текст >> Заменете акцентирани знаци. Погледнете слики од екранот:

shot замени акцентирани знаци 1 стрелка-голема shot замени акцентирани знаци 02

Употреба:

1. Изберете опсег во кој ќе ги замените сите видови акцентирани знаци.

2. Наведете ги поставувањата во Заменете акцентирани знаци дијалог прозорецот, видете го екранот:

A: со ова копче, можете да додадете нови правила за вашата потреба.

B: со ова копче можете да ги избришете правилата што не ги сакате.

C: ова копче може да се врати на стандардните поставки.

D: тип на различни акцентирани ликови што сакате да ги замените.

E: редовните ликови ви се потребни.

3. клик OK or Применуваат, акцентираните знаци што ги наведовте биле заменети со редовните знаци. (Забелешка: кликнете OK копчето ќе го затвори дијалогот и ќе ја примени операцијата; но кликнете Применуваат копчето само ќе ја примени операцијата без да го затвора дијалогот.) Види слики од екранот:

shot-replace-accented-characters4 стрелка-голема shot-replace-accented-characters5

Забелешки:

1. Можете да ги прилагодите правилата за замена. Оваа алатка поддржува додавање нови правила за замена, бришење на правила за замена и модифицирање на постоечките правила.

2. Овие алатки автоматски ќе детектираат мали и големи букви.

3. Оваа алатка поддржува Поништи (Ctrl + Z).


Демо: Заменете повеќе акцентирани знаци со редовни знаци во Excel

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Jason Lepes · 1 years ago
    I attempted to use this function and its works really well but it adds -- before the character it replaces. Ex. – turns into ---

    What I'm trying to do is replace – with -