Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно да ги замени формулите со пресметани вредности / резултати во клетките во Excel

Нормално можете лесно да ја замените формулата со пресметаниот резултат во една ќелија со повторно внесување на резултатот. И за голем опсег со многу клетки, прво може да ги изберете овие ќелии, а потоа да ја користите специјалната функција за залевање за да ги замени формулите со пресметаните резултати. Сепак, со користење на Paste Special функцијата ќе се изгуби сите форматирање на избраниот опсег, како што се боја, задебелен фонт, итн.

Но Kutools за Excel's До вистински алатка ќе го зачува вашето време и ќе ги замени сите формули со нивните пресметани резултати во изборот брзо.

На пример, ако ќелијата содржи формула = A2 * C19 / C12, таа ќе ја претвори формулата во пресметаниот резултат и ќе ја искористи за да ја пополни клетката. Ако ќелијата со вредност 03 / 21 / 2012 е форматирана како среда, таа ќе ја пополни клетката со вредност во среда.

Замени формули со пресметани резултати

Заменете ги вистинските вредности со прикажаните вредности


Кликнете Kutools > До вистински. Погледнете го екранот:


Замени формули со резултати

1. Ве молиме изберете опсег кој сакате да ги замените формулите со нивните резултати на следниов начин (видете го екранот).

2. Потоа примени ја алатката (кликнете на Kutools > До вистински). Ќе видите дека колоната N се менува на следниов начин. Погледнете слики од екранот:


Заменете ги вистинските вредности со прикажаните вредности

1. Ве молиме изберете опсег кој сакате да ги замените вистинските вредности со прикажани вредности на следниов начин (видете го екранот).

2. Потоа примени ја алатката (кликнете на Kutools > До вистински). Ќе ја видите промената на следниов начин. Погледнете слики од екранот:


Забелешки:

1. Оваа алатка поддржува враќање (Ctrl + Z).

2. Оваа алатка трајно ќе ги отстрани сите формули во изборот.

3. Ако во изборот има нумерички податоци (броеви), оваа алатка ќе ги конвертира броевите кои ќе бидат форматирани како текст.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    John Autin · 9 months ago
    When I click the "To Actual" button, it not only converts the formulas to values (good), it also changes the cell format to Text, which is profoundly stupid and counterproductive.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
    Mischa · 1 years ago
    Using Paste Special to paste formulas as values does not loose any formatting in any version of Excel I've ever used.