Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо изберете ја последната ќелија на користен опсег или последната ќелија со податоци од последниот ред или колона во Excel

Во Excel, можете лесно да го дознаете изборот на ќелиите во последната корисна ќелија на работниот лист со кратенки Ctrl + Shitf + End., Но на овој начин не може да се избере последната ќелија. Се разбира, можете да користите некоја VBA макро за да ја пронајдете последната ќелија на работниот лист, но за повеќето од вас тоа не мора да биде доволно лесно. Овде, функцијата Kutools за Excel Select Cell може брзо да ја избира последната ќелија на користениот опсег, последната ќелија со податоци од последниот ред или последната ќелија со податоци од последната колона одеднаш кликнете.

Изберете последната ќелија на користен опсег

Изберете последната ќелија со податоци од последната колона

Изберете ја последната ќелија со податоци од последниот ред


Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете Последни ќелии. Погледнете го екранот:


Изберете последната ќелија на користен опсег

со Изберете Последни ќелии алатка, можете брзо да ја пронајдете и лоцирате последната корисна ќелија на користениот опсег во активниот работен лист.

За да го активирате работниот лист сакате да ја пронајдете последната ќелија на користениот опсег, и кликнете Kutools > изберете > Изберете Последни ќелии > Последно. Потоа се избира последната ќелија на користениот опсег. Погледнете го екранот:

shot-select-last-cell-2


Изберете последната ќелија со податоци од последната колона

За да ја изберете последната ќелија со податоци од последната колона, можете да кликнете Kutools > изберете > Изберете Последни ќелии > Последна колона. Потоа можете да ја видите последната ќелија со избраните податоци од последната колона. Погледнете го екранот:

shot-select-last-cell-3


Изберете ја последната ќелија со податоци од последниот ред

За да ја одберете последната ќелија со податоци од последниот ред, кликнете Kutools > изберете > Изберете Последни ќелии > Последен ред. Потоа можете да ја видите последната ќелија со датум на последниот ред е избран. Погледнете го екранот:

shot-select-last-cell-4


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.