Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Едноставно прикажете или прикажете ги сите формули на клетки во Excel

Како што сите знаеме, кога создаваме формули во клетките, пресметувачките резултати ќе се прикажат во клетките. За некоја цел, како што е печатењето на формулите наместо резултатите, тоа бара да ги прикажете сите формули директно во ќелиите. Со Прикажи формули корист на Kutools за Excel, можете брзо да ги прикажете сите клеточни формули во Excel.

Прикажи или прикажи ги сите формули на клетки во Excel


Кликнете Kutools More > Дизајн на работниот лист > Прикажи формули. Погледнете го екранот:

Формула за прикажување на шут 1


Прикажи или прикажи ги сите формули на клетки во Excel

1. Отворете го работниот лист кој ги содржи формулите што сакате да ги покажете.

2. клик Kutools More > Дизајн на работниот лист.

Формула за прикажување на шут 2

3. И нова дизајн јазичето ќе се појави, проверете Прикажи формули кутија во Види група под дизајн tab. Погледнете го екранот:

Откако ќе ја проверите полето Show Formulas, ќе ги видите сите формули кои се прикажуваат во тековниот работен лист.

Белешки:

1. Отстранете Прикажи формули кутија, сите формули во ќелиите ќе се вратат на пресметување на резултатите.

2. Оваа алатка се применува само на тековниот работен лист, ако сакате да ги прикажете формулите во рамките на целата работна книга, можете да ги користите нашите Погледнете Опции функција.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.