Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Брзо сортирајте или одбери клетки, редови и колони по случаен избор во Excel

Претпоставувајќи дека сакате да ги сортирате или изберете клетките по случаен редослед од опсег во Excel или само сакате да ги сортирате или изберете секој редови или колони по случаен редослед од опсегот, како можете брзо да ги сортирате или изберете клетките, секој редови или колони по случаен избор од опсег? Kutools за опсегот на Sort Excel Случајно комунално може брзо да се справи со следниве операции во Excel:

Сортирајте или преклопувајте (преуредувате) клетки, редови или колони по случаен избор во опсег

Изберете клетки, редови или колони по случаен избор во опсег


Кликнете Kutools >> Опсег >> Сортирајте го опсегот случајно. Погледнете го екранот:


Сортирајте или преклопувајте (преуредувате) клетки, редови или колони по случаен избор во опсег

Ако сакате брзо да ги примените овие операции во одреден опсег: по случаен избор, сортирајте или преуредување на клетки, по случаен избор, сортирајте или преуредување на клетки врз основа на секој ред, по случаен избор сортирање или преуредување на клетки врз основа на секоја колона, по случаен избор сортирање или преуредување на редови и сортирање или преуредување на колони по случаен избор, можете да го направите тоа како следниве чекори:

1. Изберете го опсегот за кој сакате да ја примените операцијата. И потоа примена на оваа алатка со кликање Kutools > Опсег > Сортирајте го опсегот случајно. Во Сортирајте го опсегот случајно дијалог прозорецот, кликнете Сортирај табот, а потоа изберете операција од Вид Вид. Погледнете го екранот:

Цели редови: Тоа случајно ќе го сортира целиот редослед на ред.

Целосни колони: Тоа случајно ќе го сортира цел колона.

Клетки во секој ред: Тоа случајно ќе ги сортира сите вредности на ќелиите врз основа на секој ред.

Клетки во секоја колона: Тоа случајно ќе ги сортира сите вредности на ќелиите врз основа на секоја колона.

Сите клетки во опсегот: Тоа случајно ќе ги сортира или преуреди сите вредности на ќелијата во опсегот.

2. Потоа кликнете Ok or Применуваат да се примени операцијата. Ќе ги добиете следните резултати.

Ако одбереш Сите клетки во опсегот, сите вредности на ќелијата се сортирани по случаен избор во опсегот. Погледнете слики од екранот:

Ако одбереш Клетки во секој ред, ќе ги видите резултатите:

Ако одбереш Клетки во секоја колона, ќе ги видите резултатите:

Ако одбереш Цели редови, ќе го добиете следниов резултат:

Ако одбереш Целосни колони, ќе го добиете ова:


Случајно одбери клетки, редови или колони во голем број на клетки

Со оваа алатка, исто така можете да изберете било која клетка, редови или колони по случаен избор.

1. Изберете или означете го опсегот што сакате да случајно избирате ќелии, редови или колони.

2. Оди на Сортирајте го опсегот случајно дијалог прозорецот и внесете го бројот на ќелиите кои сакате да изберете случајно од опсегот и наведете го Изберете тип. Забелешка: По случаен избор ќе селектираат клетки во опсегот со опцијата Select random cells. За случаен избор на редови во опсегот, ве молиме изберете Изберете опција за случаен реди, и Изберете случајна колона опција, тој случајно ќе ги одбере колоните во опсегот. Погледнете го екранот:

3. Потоа кликнете Ok or Применуваат. Ако проверите Изберете случајни клетки, бројот на клетки што сте ги навеле ќе бидат избрани случајно од изборот.

Со горните чекори, исто така можете да изберете одреден број на случаен редови и колони.

Забелешка: Оваа функција поддржува Поништи (Ctrl + Z).

Демо: Сортирајте или изберете случајни клетки во опсег

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Trey · 4 years ago
  Kutools would work great for the random row selection that i need to do. However, Kutools will only sort 25% of the total rows i need sorted at one time. How can i select 3 times more rows and have Kutools randomly select them. thank you for reading this.
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Trey"]Kutools would work great for the random row selection that i need to do. However, Kutools will only sort 25% of the total rows i need sorted at one time. How can i select 3 times more rows and have Kutools randomly select them. thank you for reading this.[/quote]
   Hello, what do you mean "only sort 25% of the total rows"? Could you please try to create some sample data in a workbook and send it to me? Please contact me at jaychivo#extendoffice.com. Please replace # with @.

   Thanks in advance. :-)