Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Лесно разменувајте ги ќелиите, редовите, колоните или опсезите во Excel

Во Excel можете лесно да ги копирате или преместите ќелиите, редовите, колоните или опсезите. Но, ако сакате да ги замените редовите, колоните или опсезите, можеби ќе треба постојано да ги копирате и преместувате редовите, колоните или опсезите за нивно разменување. Excel не ве поддржува со еден клик за брзо да ги замените редовите, колоните или опсезите, но Kutools за Excel"S Трампа на размена алатката на крајот може да ви заштеди време со тоа што ќе ги внесете следниве практични операции во Excel.

  • Сменете одредени редови, колони или опсези со еден клик.

Кликнете Kutools >> Опсег >> Трампа на размена. Погледнете слики од екранот:

стрелка-голема shot swap се движи 6

Употреба:

  1. 1. Применете ја оваа алатка со кликање Kutools > Опсег> Трампа на размена;
  2. 2. Ве молиме наведете Swap опсег 1 и Swap опсег 2 во Swap Range дијалог-кутија. Забелешка: Swap опсег 1 и Swap опсег 2 мора да содржи ист број на двата редови и колони.
  3. 3. клик OK. И двете се движи се заменети. Погледнете слики од екранот:
стрелка-голема

Забелешки:

  1. 1. Форматирањето и формулите во опсезите исто така ќе бидат заменети.
  2. 2. Може да ги менува целите редови или колони.
  3. 3. Можете да наведете Swap опсег 1 и Swap опсег 2 преку различни работни листови и работни книги.
  4. 4. Оваа операција поддржува Поништи. Ако резултатот не е она што го сакате, можете да притиснете Поништи (Ctrl + Z) веднаш да се врати.
  5. 5. Swap опсег 1 и Swap опсег 2 мора да содржи ист број на двата редови и колони.


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.