Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Транспонирај (конвертирай) една колона или ред во опсег или повеќе стих во Excel

Употреба Трансформира опсег in Kutools за Excel може да ви помогне да преобразите вертикална колона во неколку колони и брзо да го претворите редот во повеќе редови.

Трансформира или конвертира колона во повеќе колони

Трансформира или претвора ред до повеќе редови

Трансформира или конвертира повеќе колони во една колона

Трансформира или конвертира повеќе редови во еден ред

На пример, ако имате колона со податоци како што е прикажана на следнава слика од екранот, информациите на секој клиент заземаат 3 редови од долу надолу како име, телефон и адреса. Со Трансформира опсег можете брзо да го конвертирате тоа во три реда: Демо

И обратно можете да конвертирате повеќе колони или редови во една колона или ред.


Кликнете Kutools > Опсег > Трансформира опсег. Погледнете слики од екранот:

shot transpose range 01 стрелка-2

Трансформира или конвертира колона во повеќе колони

1. Изберете една колона која сакате да ја конвертирате во повеќе колони на следниов начин (видете го екранот), а потоа примени ја алатката.

shot-transform-range3

2. Наведете ја поставката во Трансформира опсег дијалог-кутија како што следи (видете ја екранот). Забелешка: Евиденција на празни ќелии опцијата ќе започне нов ред во секоја празна ќелија додека конвертирањето на колоната во повеќе колони. Ако сте одбрале колона со празно клетки како сепаратор и сакате да ја користите празната ќелија како сепаратор за да ја конвертирате колоната, ве молиме проверете ја оваа опција. Фиксна вредност опцијата ќе започне нов ред по колку ќелии во редот.

3. клик OK. И наведете го излез спектар да го содржат резултатот. Забелешка: На излез спектар може да се наведат на различни работни листови и работни книги. Погледнете го екранот:

shot-transform-range5

4. клик OK. Ќе го видите резултатот на следниов начин. Погледнете слики од екранот:

shot-transform-range3 стрелка-2 shot-transform-range6

Трансформира или претвора ред до повеќе редови

1. Изберете еден ред што сакате да го конвертирате во повеќе редови како што следи (видете го екранот), а потоа примени ја алатката.

shot-transform-range7

2. Наведете ја поставката во Трансформира опсег дијалог-кутија како што следи (видете ја екранот). Забелешка: Евиденција на празни ќелии опцијата ќе започне нова колона во секоја празна ќелија додека конвертирате го редот во повеќе редови. Ако сте избрале ред со празно клетки како сепаратор и сакате да ја користите празната ќелија како сепаратор за да го конвертирате редот, ве молиме проверете ја оваа опција. Фиксна вредност опцијата ќе започне нова колона по колку ќелии во колоната.

3. клик OK. И наведете го излез спектар да го содржат резултатот. Забелешка: На излез спектар може да се наведат на различни работни листови и работни книги. Погледнете го екранот:

shot-transform-range9

4. клик OK. Ќе го видите резултатот на следниов начин. Погледнете слики од екранот:

shot-transform-range7
стрелка-1
shot-transform-range10

Трансформира или конвертира повеќе колони во една колона

Понекогаш треба да конвертирате опсег во една колона, со ова Трансформира опсег алатка, може да се справи со тоа лесно и брзо. Прави како што следува:

1. Изберете го опсегот што сакате да го конвертирате во колона.

shot-transform-range11

2. Наведете ја поставката во Трансформира опсег дијалог-кутија како што следува:

3. клик OK. И наведете го излез спектар да го содржат резултатот. Забелешка: На излезопсег може да се наведат на различни работни листови и работни книги. Погледнете го екранот:

shot-transform-range13

4. клик OK. Ќе го видите резултатот на следниов начин. Погледнете слики од екранот:

shot-transform-range11 стрелка-2 shot-transform-range14

Трансформира или конвертира повеќе редови во еден ред

За да преобразите повеќе редови во еден ред, можете да направите како што е:

1. Изберете го опсегот што сакате да го конвертирате во ред.

shot-transform-range11

2. Наместете го поставувањето во полето за дијалог Transform Range како што следува:

3. клик OK. И наведете го излезопсег да го содржат резултатот. Забелешка: На излезопсег може да се наведат на различни работни листови и работни книги. Погледнете го екранот:

shot-transform-range16

4. клик OK. Ќе го видите резултатот на следниов начин. Погледнете слики од екранот:

shot-transform-range11
стрелка-1
shot-transform-range17

Забелешки:

arrow Оваа функција поддржува Поништи (Ctrl + Z).

arrow Податоците што треба да се трансформираат, остануваат недопрени по трансформирањето на вертикалниот опсег.

arrow Податоците што треба да се трансформираат, а опсегот Output може да биде во различни работни листови или работни книги.


Демо: Трансформираме голем број на клетки во еден ред или колона и обратно

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  johnson · 1 years ago
  i want convert table data(which consist 4 raw 4 column) into each single raw in very quickly. each table are differentiate with one single raw

 • To post as a guest, your comment is unpublished.
  Steve Newbern · 4 years ago
  I have a simple file I'd like to send you to see if your macro can be used to handle it. I know it can be used to remove blank rows & columns, which is helpful. But I need something a little different than what I reviewed in your demo videos. How can I send you a simple Excel file?
  • To post as a guest, your comment is unpublished.
   admin_jay · 4 years ago
   [quote name="Steve Newbern"]I have a simple file I'd like to send you to see if your macro can be used to handle it. I know it can be used to remove blank rows & columns, which is helpful. But I need something a little different than what I reviewed in your demo videos. How can I send you a simple Excel file?[/quote]
   Hello, Please contact me at jaychivo#extendoffice.com. Please replace @ with #.