Колачињата ни помогне да се испорача на нашите услуги. Преку употреба на нашите услуги, вие се согласувате со користење на cookies.
Совет: Други јазици се Google-преведени. Можете да ја посетите English верзија на оваа врска.
Логирај Се
x
or
x
x
Регистрирај се
x

or

Изберете макс или мин (најмала или најголема) вредност вредност во Excel

Функцијата MIN или MAX на Excel може да ја идентификува само максималната или минната вредност во опсегот, но не може да ги лоцира и да ги одбере клетките кои содржат макс. Или мин. Вредности. Kutools за Excel"S Изберете ќелии со максимална вредност и минута алатка може да ви помогне брзо да ги изберете клетките со максимална или минимална вредност.

Изберете ги минималните вредности на првата ќелија или сите клетки

Изберете ги максималните вредности на првата ќелија или сите ќелии

Изберете ги максималните / минималните вредности за секој ред или колона


Кликнете Kutools >> изберете >> Изберете ќелии со максимална вредност и минута. Погледнете слики од екранот:

снимен одберете max min вредност 1 стрелка-голема снимен одберете max min вредности 2

Изберете ги минималните вредности на првата ќелија или сите клетки

1. Означете го опсегот за кој сакате да ги изберете најмалите вредности.

2. Во Изберете ќелии со максимална вредност и минута дијалогот, наведете го типот на клетки за пребарување (формули, вредности, или и двете) во Погледни во кутија.

3. Потоа проверете Минимална вредност од Оди до опција, и проверете Мобилен опција во База секција, ако сакате да ја изберете првата соодветна ќелија, само изберете го Само прва ќелија опција, за да ги изберете сите соодветни ќелии, изберете Сите клетки опција. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 3

4. И потоа кликнете OK. Појасната кутија ќе ве потсети колку ќелии ќе бидат избрани. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 4

5. клик OK. Се избрани сите најмали вредности. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 5


Изберете ги максималните вредности на првата ќелија или сите ќелии

1. Изберете го опсегот и примени ја оваа алатка.

2. Оди на Изберете ќелии со максимална вредност и минута дијалогот, наведете го типот на клетки за пребарување (формули, вредности, или и двете) во Погледни во кутија.

3. Потоа проверете Максимална вредност од Оди до опција, а потоа одберете Мобилен во База секција, ако сакате да ја изберете првата соодветна ќелија, само изберете го Само прва ќелија опција, за да ги изберете сите соодветни ќелии, изберете Сите клетки опција. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 6

4. И потоа кликнете OK. Појасната кутија ќе ве потсети колку ќелии ќе бидат избрани. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 7

5. клик OK. Сите најголеми вредности се избрани. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 8


Изберете ги максималните / минималните вредности за секој ред или колона

1. Изберете го опсегот и примени ја оваа алатка.

2. Одете да го одредите типот на клетки за пребарување (формули, вредности или и двете) во Погледни во листа со листа.

3. Потоа проверете Максимална вредност or Minmum value во Оди до секција и проверете Целиот ред or Целосна колона во База секција, а потоа оди на изберете секција за да изберете Само прва ќелија or Сите клетки. Погледнете го екранот:

снимен одберете max min вредности 9

4. клик Ok, а брзо поле ќе ви го покаже бројот на избраните ќелии, само кликнете OK да го затвори. Сега се избрани максималната вредност во секој ред или колона. Погледнете го екранот:

Изберете максимална вредност на целиот ред
снимен одберете max min вредности 10
Изберете максимална вредност на целата колона
снимен одберете max min вредности 11

Демо: Изберете ги максималните / минималните вредности во опсег или секој ред или колона

Kutools за Excel: со повеќе од 200 практични додатоци на Excel, слободно може да се обиде без ограничување во 60 денови. Преземи и бесплатен пробен период Сега!


Препорачани се алатки за продуктивност
Следните алатки во голема мера можат да ви заштедат време и пари, кој е вистински за вас?
Канцеларија јазиче: Користење на корисни јазичиња во вашата канцеларија, како начин на Chrome, Firefox и New Internet Explorer.
Kutools за Excel: Повеќе од 300 Напредни функции за Excel 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365.
Класично мени за Office: Вратете ги познатите менија во Office 2007, 2010, 2013, 2016, 2019 и 365, како да беа Office 2000 и 2003.

Kutools за Excel

Функционалноста опишана погоре е само една од 300 моќните функции на Kutools за Excel.

Дизајниран за Excel (Office) 2019, 2016, 2013, 2010, 2007 и Office 365. Бесплатно симнување и користење за 60 дена.

Екран за Kutools за Excel

btn прочитате повеќе btn преземете btn купување

Say something here...
symbols left.
You are guest ( Sign Up? )
or post as a guest, but your post won't be published automatically.
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.